A gyógyszerészi gondozás adta lehetőségek a dohányzás elleni küzdelemben - egészségpolitikai, gyakorlati és gazdasági szempontok
Előadás adatai
Régóta ismert tény, hogy a rendszeres dohányzás számos akut és krónikus kórállapot kialakításában és/vagy súlyosbításában meghatározó szerepet játszik. Ennek ellenére a Föld felnőtt lakosságának harmada, kb. 1,3 milliárd ember rendszeresen, Magyarországot tekintve pedig a felnőtt magyar lakosság közel 20%-a naponta dohányzik. Az ezredfordulót követően hazánkban is egyre nagyobb szereppel bír a gyógyszerészi gondozás mint egészségügyi tevékenység, ezért kutatásunk során vizsgáltuk, hogy milyen lehetőségek rejlenének abban, ha a későbbiekben a gyógyszerészi gondozás keretein belül támogatást kapnának a betegek a dohányzásról való leszokás folyamatában.
A kérdéskör több aspektusból történő vizsgálatához különböző célcsoportoknak szánt kérdőíveket állítottunk össze. Azért, hogy országos képet kaphassunk a témáról, a szakmai kérdőíveket eljuttattuk számos budapesti patikába, valamint Mátészalka és Debrecen összes gyógyszertárába. A szakmai kérdőívben kérdéseket tettünk fel a gyógyszertárvezetők, valamint az expediálást végző kollégák számára. Kutatásunk következő lépéseként összeállítottunk egy kérdőívet a rendszeres dohányzók számára, ebben többek közt - a Fagerström-féle nikotin dependencia teszt segítségével - becsültük az adott válaszadó nikotinfüggőségének mértékét. A fentiek segítségével feltérképeztük az érintett betegcsoportot, valamint a gyógyszertárak felkészültségét, gyógyszerészi gondozással kapcsolatos jövőbeli terveit.
A több mint 300 kitöltött kérdőív eredménye alapján megállapítható, hogy a gyógyszertárban mint egészségügyi szolgáltató intézményben dolgozó szakemberek nagyban hozzájárulhatnának a leszoktató terápia menedzseléséhez. Ezen tevékenység végzéséhez a gyógyszertár részéről elengedhetetlen egy nagyobb invesztíció, mely megteremti az emelt szintű gyógyszerészi gondozás személyi és tárgyi feltételeit, de gazdasági szempontok alapján a megnövekedett betegforgalom a gyógyszertár, a hatékony gyógyszerfelhasználás és a sikeres leszoktató terápiából következő egészségnyereség pedig az egyén és a társadalombiztosítás szintjén is kifizetődő lenne.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program