A terápia váltás prediktiv tényezői TNF-alfa gátló kezelésben részesülő spondylitis ankylopoeticás betegek körében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Klinikai immunológia, reumatológia, bőrgyógyászat
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Szabados Fruzsina

Előadás adatai

Előadás címe: 
A terápia váltás prediktiv tényezői TNF-alfa gátló kezelésben részesülő spondylitis ankylopoeticás betegek körében
Összefoglaló: 

Bevezetés
A spondylitis ankylopoetica (SPA) a sacroiliacalis ízületeket, a gerinc kisízületeit és szalagjait érintő, idült gyulladásos reumatológiai kórkép. A SPA gyógyszeres kezelésében jelenleg 4 különféle TNF-gátló van törzskönyvezve a SPA kezelésében, s a terápiás irányelvek szerint az egyik készítmény hatástalansága vagy intoleranciája esetén váltás javasolt.

Célkitűzés
Munkám célja annak megítélése volt, hogy a kórképre jellemző genetikai marker, a HLA-B27 jelenléte, illetve a betegségaktivitási paraméter (BASDAI) és az akut fázis reaktáns CRP értéke prediktív tényezőnek tekinthető-e a későbbi TNF-gátló váltás vonatkozásában.

Módszerek
A DEKK Belgyógyászati Intézetének Reumatológiai Tanszékén gondozott SPA-s betegek közül 157 biológiai terápiában részesülő beteg adatai kerültek feldolgozásra. Valamennyi vizsgált betegnél meghatározásra került a HLA-B27 sejtfelszíni antigén jelenléte vagy hiánya, illetve a kezelés megkezdése előtt, majd 3., 6. és 12 hónappal később a BASDAI és a szérum CRP szint.

Eredmények
Az említett paraméterek közül a váltás szempontjából a HLA-B27 pozitivitás kockázat aránya (HR) a HLA-B27 negatív betegekkel összehasonlítva 0,005-nek (p=0.034) bizonyult, vagyis a HLA-B27 negativitás társult a biológiai terápiaváltás nagyobb valószínűségével. Ugyancsak a későbbi váltás kisebb valószínűségével jár a terápia megkezdését megelőzően mért magasabb CRP érték is (HR: 0.069 (p=0.043)). Ugyanakkor a terápia 12. hónapja során észlelt magas CRP már a bekövetkező váltás pozitív prediktív tényezőjének tekinthető (HR: 109 (p=0.005)). A betegségaktivitás (BASDAI) 0. és 12. hónap között bekövetkező nagyobb mértékű javulása esetén kisebb valószínűséggel következik be váltás, mint mérsékeltebb csökkenéskor (HR: 2.30 (p=0.018).

Következtetés
SPA-ban az elsőként választott biológiai terápiás készítmény tartós alkalmazhatóságára a beteg HLA-B27 pozitivitása, a kezelést megelőzően észlelt magas, s a terápia során jelentősen csökkenő CRP szintek és javuló betegségaktivitás esetén van esély. Az eredmények összhangban vannak azzal a tapasztalattal, miszerint TNF gátlók a megalapozott diagnózissal bíró betegek aktív kórformája esetén alkalmazhatók legnagyobb sikerrel.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Szántó Sándor
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Belgyógyászati Intézet, Reumatológiai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program