Az inhalációs eszközhasználat és a beteg adherencia összefüggése asthma bronchialéban

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Gyermekgyógyászat, infektológia, pulmonológia
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Bán Melinda

Előadás adatai

Előadás címe: 
Az inhalációs eszközhasználat és a beteg adherencia összefüggése asthma bronchialéban
Összefoglaló: 

Az asthma bronchiale a légutak olyan chronicus gyulladásos megbetegedése, mely a WHO 2013-as adatai szerint a világon 235 millió embert érint. Kezelésében döntő jelentősége van az inhalációs terápiának. A személyre szabott inhalációs eszköz-gyógyszer kiválasztása azonban nagyban függ a betegjellemzőktől, a beteg adherenciától, illetve a helyes inhalátor használattól.

Fő célunk a különböző életkorokban megbetegedetteknél a legeredményesebben és leggyakrabban alkalmazott inhalációs eszköz-gyógyszer kombináció vizsgálata szubjektív és objektív adatok alapján. Vizsgáltuk továbbá a betegek adherenciáját és ellenőriztük az inhalációs eszköz használatát.

A vizsgálatba a DEKK Tüdőgyógyászati Klinikáján ambulánsan kezelt 50 betegét vontuk be saját, több szempontot vizsgáló, 27 kérdésből álló saját kérdőívet használva. A betegeket 3 alcsoportba soroltuk a panaszok kezdete alapján. Rögzítettük és kiértékeltük a betegek aktuális légzésfunkciós vizsgálatait. Megfigyeltük továbbá a betegek inhalációs eszköz használatát, a helytelen eszközhasználatot korrigáltuk.

Az objektív és szubjektív adatok alapján a legeredményesebben alkalmazott inhalációs eszköz és gyógyszer kombináció a 20 éves kor alatt megbetegedetteknél az Evohaler-Ventolin, a 20-40 éves kor között megbetegedetteknél a Turbuhaler-Symbicort és a 41 éves kor felett megbetegedetteknél az adagolós aeroszol-Foster kombináció. A legjobb adherencia a 20 év alatti korosztályban figyelhető meg, míg a legrosszabb a 21 és 40 éves kor közötti megbetegedetteknél. A 20 éves kor alatti csoport alkalmazza az inhalációs eszközét a leginkább helyes módon, míg a 21 és 40 éves között megbetegedettek a legkevésbé megfelelően.

A kutatás rávilágított arra, hogy a személyre szabott inhalációs eszköz-gyógyszer kombináció kiválasztásával, használatának betanításával, rendszeres ellenőrzésével sokat tehetünk a jobb asthma kontroll eléréséért. Mivel az asthma egy chronicus betegség így kezelése élethosszig tart, fontos, hogy fokozzuk a betegek adherenciáját, amely folyamatos, tudatos erőfeszítést igényel és eredményei csak hosszú távon jelentkeznek. A kutatás rámutatott, hogy a helyes eszközhasználat jobb beteg együttműködést eredményez.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Szilasi Mária
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Tüdőgyógyászati Klinka

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program