Műtét utáni sebfertőzés tényezőinek vizsgálata laphámsejtcarcinomás betegeknél

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Onkológia, sugárterápia, hematológia-hemosztazeológia
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Majoros Géza

Előadás adatai

Előadás címe: 
Műtét utáni sebfertőzés tényezőinek vizsgálata laphámsejtcarcinomás betegeknél
Összefoglaló: 

A bőrrákok száma a magyar lakosság körében és világszerte is növekszik. Általánosan elmondható, hogy 100.000 lakosra Magyarországon 80 basalioma, 10-15 spinalioma és 8-10 melanoma esik évente. A spinalioma excisiója utáni sebgyógyulást potenciálisan több tényező is befolyásolhatja. Így az életkor, a lokalizáció, a kezdeti kiterjedés, az esetleges peritumorális gyulladás jelenléte, a műtét előtt szedett véralvadásgátló gyógyszerek, a seb zárásának módja, vagy akár maga a sebész személye is. Vizsgálatunk célja felmérni, hogy ezen tényezők befolyásolják-e a sebfertőzések előfordulását a műtéten átesett spinaliómás betegeknél. A Debreceni Egyetem Klinikai Központjának Bőrgyógyászati Klinikáján 60 beteg sebgyógyulásának adatait elemeztük retrospektív módon a betegdokumentációk alapján. A betegek átlagéletkorában és a nemek arányában nem volt szignifikáns különbség.
Az eredményeket tekintve megállapítható, hogy összefüggés áll fenn a patológiás elváltozás mérete és a kezelés utáni szövődmények közt, mely összefüggés Mann–Whitney U teszttel számolva szignifikánsnak adódott, és Khí-négyzet próbával végzett statisztikai elemzéssel az elváltozás kezelés előtti exulcerációjának megléte és a műtét utáni szövődmények közötti szignifikáns összefüggés is megállapítást nyert.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Péter Zoltán
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Bőrgyógyászati Klinika
2. témavezető adatai
Név: 
Dr. Varga József
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Nukleáris Medicina Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program