Margin pozitivitás radikális prosztatektómiák után

Urológia, szülészet-nőgyógyászat
Pauliczky Balázs

Margin pozitivitás radikális prosztatektómiák után

A tudományos diákköri munka során a prosztata daganatok miatt végzett radikális prosztatektómiák után elemeztem a margin pozitivitás előfordulását, valamint ezen betegben a biokémiai progresszió, a lokális recidíva és a távoli metasztázisok kialakulását a műtétet követően.
A Debreceni Egyetem Urológiai Klinikáján 1996.01.01. és 2012.01.01. között összesen 1386 betegben végeztek radikális prosztatektómiát.
A műtétek során 777 esetben laparoszkópos, 125 betegbena retropubikus nyílt műtéti feltárásból, míg 484 alkalommal perineális behatolásból történt a prosztata eltávolítása.
A betegek átlagos életkora 63±6 év volt.
A műtét előtti átlagos PSA koncentráció 11,9±12,0 ng/ml volt.
A sebészi szél az összes betegre vonatkoztatva 143 (10%) alkalommal volt daganatosan beszűrt.
A szövettani vizsgálat a laparoscopos radikális prostatectomiás csoportban 105 (13,5%), a retropubikus radikális prostatectomiás betegekben 26 (20,8%), míg a perinealis radikalis prostatectomiás esetekben 21 (4,3%) esetben mutatta ki a szövettani vizsgálat a sebészi szél daganatos infiltrációját.
A lokálisan előrehaladott tumorok esetében 132 alkalommal volt jelen margin pozitivitás.
A sebészi szél pozitivitása 92%-ban a lokálisan előrehaladott daganatos esetekben fordult elő.
A 143 betegből 85 beteg volt utánkövetve a Debreceni Egyetem Urológiai Klinikája által.
A betegek utánkövetése minimum 3 év volt.
A radicalis prostatectomiát követően hormonkezelésben 65 beteg részesült.
Lokális irradiáció 67 alkalommal történt. A sugárkezelés 52 betegben a szövettani eredmény miatt, adjuváns irradiációként történt, míg 12 esetben az utánkövetés alatt észlelt PSA emelkedés miatt végeztünk sugárkezelést.
Az utánkövetés alatt PSA emelkedés 27 esetben (31,7%) fordult elő. Ezen idő alatt lokális recidivát 6 alkalommal (7%) diagnosztizáltunk. Közülük 2 betegben történt adjuváns irradiáció.
Távoli metasztázis 3 betegben (3,5%) fordult elő. Adjuváns irradiációban egyikük sem részesült.

Dr. Berczi Csaba
Urológiai Klinika