Kamaszok rizikómagatartásának vizsgálata Kisvárdán

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Primer prevenció, egészségügyi szervezés és menedzsment
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Deme Adrienn
2. szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Bagin Barbara

Előadás adatai

Előadás címe: 
Kamaszok rizikómagatartásának vizsgálata Kisvárdán
Összefoglaló: 

Kamaszok rizikómagatartásának vizsgálata Kisvárdán
Egészségi állapotunkat a genetikai tényezők és az egészségügyi ellátás színvonala mellett főképpen a környezeti hatások és az életmód határozzák meg. Ezek közül elsősorban az utóbbit vagyunk képesek egyéni szinten befolyásolni. A felnőttkori egészségmagatartás szempontjából a kamaszkor kiemelkedő jelentőségű, és a köznevelés lehetőséget kínál a pozitív változások elérésére is.
Kutatásunkban a kisvárdai általános iskolák felső tagozatos, illetve középiskolás serdülőinek rizikómagatartását vizsgáltuk.
Kisvárda minden általános és középiskoláját felkértük a vizsgálatban való részvételre, a begyűjtött adatokból az egyházi fenntartású intézmények tanulói által szolgáltatott válaszokat elemeztük ki. Az adatgyűjtéshez online kitölthető kérdőívet használtunk, amely 6 témakörből épült fel: demográfiai és társadalmi-gazdasági tényezők, dohányzási, alkohol- és energiaital-fogyasztási, illegális szerfogyasztási szokások, szexuális magatartás, lelki egészség. Ezek közül a kábítószer-fogyasztásra, szexuális magatartásra, és lelki egészségre vonatkozó adatok kerülnek itt bemutatásra.
A 7-12. évfolyamos tanulók körében a válaszadási arány 57% (n=563). A marihuána volt a legelterjedtebb kábítószer, a fogyasztásával kapcsolatban nagy eltérés tapasztalható a 7.-9. és a 10.-12. osztályosok körében, hiszen a kipróbálók aránya csaknem ötszörösére (4,5% vs. 21%) emelkedett. A szexuális magatartással kapcsolatos válaszoknál ugyancsak szembetűnő a két csoport közötti különbség, közel hétszeresére emelkedett a szexuálisan aktívak aránya az idősebb korosztályban. A szakközépiskolások korábban és nagyobb arányban létesítenek szexuális kapcsolatot, vagy használnak illegális szereket, mint a gimnáziumi tanulók. Körülbelül a tanulók egytizede érzi magát gyakran rosszkedvűnek, életkor vagy iskolatípus szerint nem találtunk jelentős eltérést.
Eredményeink alátámasztják, hogy az életkorral párhuzamosan nő a különböző kockázati magatartásformák előfordulásának aránya, így fontosnak tartjuk az egészségfejlesztő-, megőrző órák bevezetését általános- és középiskolában egyaránt.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Bíró Éva
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Megelőző Orvostani Intézet, Egészségfejlesztési Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program