Debreceni gimnazisták rizikómagatartásának vizsgálata

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Primer prevenció, egészségügyi szervezés és menedzsment
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Szabó-Papp Valéria
2. szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Pénzes Gabriella

Előadás adatai

Előadás címe: 
Debreceni gimnazisták rizikómagatartásának vizsgálata
Összefoglaló: 

Napjainkban a dohányzás, alkohol- és szerfogyasztás drasztikus módon emelkedett, különösképpen középiskolások körében. A serdülőkori rizikómagatartások kialakulása egyre korábbra tehető.
Vizsgálatunk célja volt, hogy feltárjuk a különböző fenntartású (állami vs. egyházi)középiskolákban előforduló rizikómagatartásokat, illetve meghatározzuk a potenciális beavatkozási pontokat körükben.
Kutatásunkat a Debreceni Református Kollégium Gimnáziuma és a Fazekas Mihály Gimnázium 16-18 éves tanulói körében végeztük. Az adatfelvétel önkéntes alapon, anonim módon történt önkitöltős kérdőív segítségével, mely többek között a dohányzási, alkoholfogyasztási és kábítószer-fogyasztási szokásokra vonatkozó kérdéseket tartalmazott. Összesen 437 tanuló töltötte ki kérdőívünket, a válaszadási arány 87,8% volt. Mindkét gimnáziumban a tanulók több mint 50%-a kipróbálta már a dohányzást, míg a Fazekas Mihály Gimnáziumban nem volt jelentős nemi különbség, addig a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában több fiú, mint lány gyújtott már rá (74 % vs. 56%).Az alkohol fogyasztási szokások esetében a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumába járó tanulók hasonló arányban fogyasztottak már életük során alkoholt, mint a Fazekas Mihály Gimnáziumban (95,3% vs. 93,9 %). A kábítószer-fogyasztásesetében a marihuána kipróbálása volt a legnépszerűbb a tanulók körében. A Fazekas Mihály Gimnázium ebben az esetben magasabb arányt mutat a Debreceni Református Kollégium Gimnázium adataihoz képest (5,3 % vs. 2,1%).
Eredményeinkből kiderül, hogy az iskola fenntartójától függetlenül a serdülőkori rizikótényezők jelen voltak mindkét középiskolában. Az elért adatok alapján megállapítható, hogy a prevenciós tevékenységekre már a gimnázium megkezdése előtt, azaz már általános iskolában is szükség lenne.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Bíró Éva
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Megelőző Orvostani Intézet, Egészségfejlesztési Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program