SIRS / szepszis ellátása során alkalmazott CytoSorb hemadszorberrel szerzett tapasztalatok

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Neurológia, neurovaszkuláris medicina, pszichiátria, aneszteziológia és intenzív terápia, sürgősségi betegellátás
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Verebélyi Balázs Zoltán

Előadás adatai

Előadás címe: 
SIRS / szepszis ellátása során alkalmazott CytoSorb hemadszorberrel szerzett tapasztalatok
Összefoglaló: 

Bevezetés:
A CytoSorb® hemadszorber (CSHA) a szepszis patogenezisében alapvető „citokin-vihar” megfékezésére létrehozott extrakorporális immunmodulációs eszköz. Az elmúlt években a DE KK-ban módunkban állt ezen új terápiás eszköz kipróbálása. Célom a kezelések során nyert tapasztalataink összefoglalása és azok összehasonlítása a nemzetközi szakirodalommal.

Módszerek:
A vizsgálatunkba 2014.09.01. és 2015.12.31. közt különféle okok miatt kialakult szeptikus állapot kapcsán CSHA-kezelésben részesült betegeket vettük be. A kezelések során prospektív megfigyeléseket és méréseket végeztünk a CSHA biztonságossága, ill. a betegek kardiovaszkuláris, respiratórikus, neurológiai, renális és gyulladásos paraméterei tekintetében. Az inhomogén betegcsoport és a klinikánként eltérő mélységű, nem standardizált monitorozási módszerek nem tették lehetővé összehasonlító tanulmány elvégzését, ezért „csak” leíró vizsgálatra törekedtünk.

Eredmények:
A vizsgált időperiódusban 12 szeptikus betegen 17 CSHA kezelést végeztünk. Ezek során egyetlen, a CSHA-val direkt összefüggésbe hozható szövődményt sem észleletünk. Szeptikus sokkban a hemodinamikai paraméterek a CSHA (korai) elkezdését követően markánsan javultak. A respiratórikus, neurológiai, renális és a gyulladásos paraméterek tekintetében is javulási tendencia volt észlelhető, de ez nem volt olyan konzekvens, mint a hemodinamikai markereké. A 12 betegből 5 jelenleg is in vivo, 5 átmeneti javulást követően, 2 pedig javulás nélkül exitált.

Következtetés:
A nemzetközi vizsgálatokkal egybehangzóan kijelenthetjük, hogy az eszköz használata biztonságos és a megfelelő indikációval / időzítéssel történt CSHA kezelés után a betegek általános állapota rövidtávon javult, különös tekintettel a hemodinamikai paraméterekre / katecholamin-igényre. Ezt árnyalja, hogy sok esetben, még ha a beteg állapota rövidtávon javult is, a hosszabb távú mortalitást a CSHA nem befolyásolta. Megállapíthatjuk, hogy a CSHA az egy ígéretes technika a szeptikus sokk kezelésében, de a terápiában betöltött pontos helyének meghatározásához még további vizsgálatok szükségesek.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. László István
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program