Frakcionált Er:YAG lézer előkezelés és a konvencionális photodynámiás terápia hatékonyságának összehasonlítása aktinikus keratosisok terápiájában

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Klinikai immunológia, reumatológia, bőrgyógyászat
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Barta Barbara Alexandra

Előadás adatai

Előadás címe: 
Frakcionált Er:YAG lézer előkezelés és a konvencionális photodynámiás terápia hatékonyságának összehasonlítása aktinikus keratosisok terápiájában
Összefoglaló: 

Az aktinikus keratosis a laphámsejtes carcinoma precancerosisa a bőrön. Kialakulásának esélye idős, fehér bőrű egyénen, rendszeres napfény expozíciót követően fokozott. Előfordulása világszerte fokozatos emelkedést mutat a világos bőrű populációban. A carcinoma kialakulásának megelőzése érdekében az aktinikus keratosisok mihamarabbi aktív kezelése szükséges.
A vizsgálat célja a konvencionális fotodinámiás terápia (PDT) és az Er:YAG (erbium: ittrium-alumínium-gránát) frakcionált ablatív lézerrel (Er:YAG-AFL) kombinált fotodinámiás terápia terápiás hatékonyságának és fotorejuvenációs hatásának összehasonlítása multiplex aktinikus keratosisok kezelése során.
A vizsgálatba a multiplex aktinikus keratosissal és súlyosan napfénykárosodott bőrrel rendelkező betegek kerültek beválasztásra. A kezelendő területen a felszíni hyperkeratosis eltávolítását követően 20%-os 5-ALA krémet 4 órán át occlusioba helyeztünk fel, majd víz- filtrált infravörös fénnyel (wIRA) világítottuk meg. A kezelt terület másik felénél Er:YAG ablatív frakcionált lézer előkezelést követően alkalmaztuk az ALA krémet. A kezelés előtt, majd után 1, 3, 6, 9 és12 hónappal értékeltük az aktinikus keratosisok számát, valamint a fénykárosodás mértékét MultiDermascope készülékkel. A bőrből biopsziát vettünk a kezelés után 24/48 órával és három hónappal később. Immunhisztokémiai módszerrel kimutattuk a p53 pozitív keratinocitákat, melyek számát digitálisan analizáltuk (Pannoramic Viewer).
Az Er:YAG-AFL PDT-t és a konvencionális PDT-t követő 3 hónappal szignifikánsan csökkent az aktinikus keratosisok száma, valamint a terápiás hatékonyság 89% és 79% volt. Er:YAG-AFL PDT után 3 hónappal a pigmentáció szignifikánsan csökkent. Mindkét kezelési mód szignifikánsan javította a globális fotoageinget, a bőr érdességét és színét, valamint a mély és finom ráncok, és a teleangiectásiák száma szignifikánsan csökkent 3 hónappal a kezelést követően. A p53 pozitív keratinociták száma szignifikánsan csökkent Er:YAG-AFL PDT-t követően 3 hónappal.
Eredményeink alátámasztják, hogy a PDT hatékony a multiplex aktinikus keratosisok kezelésében. A terápia hatékonysága tovább növelhető Er:YAG ablatív frakcionált lézer előkezeléssel.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Gellén Emese
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Bőrgyógyászati Klinika
2. témavezető adatai
Név: 
Dr. Remenyik Éva
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Bőrgyógyászati Klinika

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program