Népegészségügyi Karon tanuló egyetemi hallgatók testtartásának vizsgálata hagyományos fizioterápiás eszközökkel és a Posture Analysis applikációval

Szekunder prevenció, tercier prevenció (fizioterápia, ápolás és betegellátás)
Csuzi Noémi
2. szerző adatai
Dulavics Diána

Gyors fejlődésének köszönhetően az egészségügyben is egyre nagyobb teret hódít az elektronika. Sok egészségügyi dolgozó alkalmazza a klasszikus eszközök helyett a modern technológia vívmányait. Jelen előadás fotó készítésén alapuló, testtartást vizsgáló applikációval (Posture Analysis) foglalkozik. Az elkészített képen a felhasználó jelöli be a mérés alapjául szolgáló legfontosabb referencia pontokat. Segítséget nyújt mozgásszervi szakember számára a helytelen tartás feltérképezésére. Munkánk célja, hogy a Posture Analysis applikációval és hagyományos fizioterápiás módszerekkel megvizsgáljuk a hallgatók testtartását.
A Népegészségügyi Karon tanuló 28 egyetemi hallgató életmódját kérdőívvel, testtartását a fal-occiput távolságával(FO), angulus inferiorok helyzetének (AI) meghatározásával, valamint a Posture Analysis alkalmazásával vizsgáltuk. Az applikációval – az eszköz által felállított súlyvonalhoz képest – oldalirányból a fej és medence előre/hátra helyezettségét, szemből a fej, és medence jobbra/balra tolódását, illetve a fej és vállöv jobbra/balra billenését vizsgáltuk.
A megvizsgált személyek átlagéletkora 19±0,98 év.
23 fő jelenleg nem végez semmilyen sporttevékenységet, 16 fő naponta több mint 5 órát tölt üléssel és 18 fő nem ismeri a gerincvédő életmód szabályait. A hagyományosan mért FO értékei alapján elmondható, hogy átlagosan 3,54±1,91 cm-rel a fej előrehelyezett. Az AI mérés kimutatja, hogy a résztvevők 68%-ánál a lapocka helyzete nem fiziológiás, 10 főnél átlagosan 1±1 cm-rel balra, 9 főnél 1±0,43 cm-rel jobbra tolódik. Az applikáció mérései alapján elmondható, hogy oldalnézetből a tanulók több mint 90%-ánál a fej és a medence előrehelyezett. Elől nézetből több mint 64%-nál a fej és a medence balra tolódott, illetve 60%-ánál a fej, 42%-ánál a vállöv kórosan jobbra vagy balra billen a középvonalhoz képest.
A kapott eredmények alapján a vizsgált hallgatók többségénél megfigyelhető valamilyen mértékű kóros testtartás, aminek a mozgásszegény életmód, az egész napos ülés és a gerincvédő életmód ismeretének hiánya áll a hátterében. Az applikáció nagyban segítette a vállöv, medence helyzetének objektív leírását.

Dr. Veres-Balajti Ilona
NK Fizioterápiás Tanszék