Az oxidatív stressz növeli a kamrai akciós potenciál időtartam rövid távú variabilitását

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Fogorvostudományok
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Heiner Marica Mónika

Előadás adatai

Előadás címe: 
Az oxidatív stressz növeli a kamrai akciós potenciál időtartam rövid távú variabilitását
Összefoglaló: 

A szívbetegségek legtöbbjét az oxido-reduktív egyensúly oxidatív irányú eltolódása kíséri a szívizomsejtek számára jelentős oxidatív stresszt okozva. Ezt a legkülönbözőbb civilizációs betegségek, mint például a metabolikus szindróma, a diabetes mellitus, a túlsúly, a magas vérnyomás és a dohányzás válthatják ki. Oxidatív stressz esetén gyakrabban kell szívritmuszavarok megjelenésével számolni. Kutya és nyúl állatmodelleken végzett vizsgálatok bizonyították, hogy az akciós potenciál (AP) időtartam rövidtávú variabilitásának növekedése gyakran megelőzi szívritmuszavarok kialakulását.
Ezért célunk az oxidatív stressz akciós potenciál időtartam (APD) rövidtávú variabilitására (SV) kifejtett hatásának vizsgálata volt.
AP méréseinket kutyaszív bal kamrájából enzimatikusan izolált sejteken végeztük konvencionális mikroelektróda technikával 37 °C-on. Minden esetben 50 egymást követő AP-t regisztráltunk majd meghatároztuk azok rövidtávú variabilitását. Az oxidáló környezet modellezésére 10 mikroM hidrogén-peroxidot (H2O2) alkalmaztunk, míg a redukáló koktél 1-1-1 mM DL-dithiothreitolból, L-glutationból és L-aszkorbinsavból állt.
H2O2 jelenlétében az idő előrehaladtával mind az APD, mind az SV értéke növekedett, (kontroll: APD 214±8 ms, SV 2,6±0,2 ms; H2O2 a 9. percben: APD 265±10 ms, SV 9,5±1,4 ms; P<0,001, n=10). Az SV növekedése az APD növekedésétől várható mértéknél nagyobb volt relatív SV növekedést létrehozva. Később, jellemzően 10-15 perccel a szer perfundálását követően, korai utódepolarizációk (EAD) alakultak ki. Ilyenkor az SV értéke extrém mértékben nőtt, azonban a méréseink első 9 percében tapasztalt SV emelkedés nem áll összefüggésben az EAD-ok kialakulásával. Redukáló koktéllal történő előkezelés meggátolta a H2O2 által kiváltott relatív SV növekedést, valamint az EAD-ok kialakulását.
Az eredmények tekintetében kijelenthetjük, hogy az oxidatív stressz által okozott fokozott SV növekedés hozzájárulhat a szívritmuszavarok kialakulásához. A redukáló környezet alkalmazása csökkentette a relatív SV-t, megakadályozva ezzel a káros oxidatív hatásokat. Ezen előnyös tulajdonságát szívritmuszavarok kockázatának csökkentésében használhatnánk ki.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Szentandrássy Norbert
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Élettani Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program