Bűncselekményekből származó sérülések traumatológiai és igazságügyi orvosszakértői szempontú összehasonlítása

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Anatómia, morfológia, fejlődésbiológia, patológia, hisztológia, igaszságügyi orvostan
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Tisza Katalin

Előadás adatai

Előadás címe: 
Bűncselekményekből származó sérülések traumatológiai és igazságügyi orvosszakértői szempontú összehasonlítása
Összefoglaló: 

A későbbi igazságügyi orvosszakértői vélemény alapjául szolgáló látlelet elkészítése a sérültet először ellátó orvos feladata, aki lehet traumatológus, sebész szakorvos, akár háziorvos is. Gyakran előfordul, hogy az első leíró orvos pontatlanul vagy hiányosan írja le a sérüléseket. Az igazságügyi orvosszakértők nem tudnak jogi szempontoknak megfelelő, használható, megalapozott ítélkezés alapját képező szakértői véleményt alkotni a nem megfelelő adattartalmú látleletek alapján.
Munkám célja, hogy feltárjam a leggyakrabban elkövetett hibákat a szakorvosi, de nem igazságügyi orvosszakértők által történt sérülések leírásában. Az így nyert adatok alapját képezhetik egy, az ellátó orvosok munkáját, látlelet szerkesztését segítő, a kórházi informatikai környezetben könnyedén futtatható szoftvernek.
A vizsgálatokhoz szükséges beteganyagért a Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézet Traumatológiai és Kézsebészeti Osztályának járóbeteg szakrendelőjébe jártam 2015 februárjától októberéig, ahol megfigyeltem az ambuláns ellátás módját és a sérülések ottani dokumentálását.
Előzetesen elkészített munkatervem alapján olyan sérülteket vizsgáltam meg, akik sérüléseiket testi sértésnek minősülő cselekmények során szerezték, esetleg közlekedési- vagy foglalkozási balesetben sérültek meg, így számukra szükségessé válhat a későbbiekben látlelet készítése, melyet büntető- vagy polgári eljárásban használhatnak fel. A sérülések leírását az első ellátó orvossal párhuzamosan végeztem, munkáját nem akadályozva, a leírást sem a vizsgálat során, sem később meg nem beszélve vele.
Az adatgyűjtés után, kikértem a tanszékről az általam is leírt 24 sérült ambuláns lapjait, hogy összehasonlítsam a kétféle sérülésleírást. A szempontrendszert az Országos Igazságügyi Orvostani Intézet 16. számú módszertani levele és a Sótonyi Péter: Igazságügyi orvostan című egyetemi tankönyv alapján állítottunk fel. Az eredményeket, eltéréseket előadásomban kívánom ismertetni.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Gergely Péter Attila
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Igazságügyi Orvostani Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program