Septinek porcosodó humán mezenhimális őssejt kultúrákban

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Molekuláris biológia
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Vágó Judit

Előadás adatai

Előadás címe: 
Septinek porcosodó humán mezenhimális őssejt kultúrákban
Összefoglaló: 

A septinek erősen konzervált proteincsaládba tartozó fehérjék az eukarióta szervezetekben. Olyan GTP-kötő fehérjékről van szó, melyek hetero-oligomer komplexek és más, magasabb szintű struktúrák kialakítására alkalmasak. Képesek kijelölni különböző specializált membránrégiókat, mint a dendritek tüskéi, az élesztők bimbói, illetve a primer cilium. Diffúziós barrierek alkotóiként illetve jelátviteli központok alkotóiként is leírták már őket, valamint szerepük van a vezikulumok mozgatásában, a sejtek polaritásának fenntartásában és sejtosztódásban is. Mindezek alapján a citoszkeleton negyedik fő alkotójaként kezdik e fehérjéket számon tartani.
A chondrogenesis folyamata kalcium-dependens szignalizációs útvonalak által szabályozott. Laboratóriumunkban korábban kimutatták, hogy a raktárvezérelt kalcium belépés (SOCE - store-operated Ca2+ entry) a porcosodó sejtekben rendkívüli fontossággal bír és annak működését alapvetően a STIM1 és Orai1 molekulák interakciója váltja ki. A septinek olyan specifikusan lokalizált plazmamembrán doméneket is képeznek, amik fontosak a STIM1–ORAI1 szignalizációban. Bizonyos septinek (2-es, 4-es és 5-ös) kiütése vagy átrendeződéseinek gátlása forchlorfenuronnal (FCF) a SOCE, illetve az ahhoz képest downstream található folyamatok (NFAT4 nukleáris transzlokáció) gátlását eredményezi.
A septinek és a SOCE kapcsolatát eddig még nem vizsgálták a porcfejlődés során. Kísérleteink során FCF-fel gátoltuk humán mesenchimális őssejtek septin-átrendeződését, ezen sejteken single cell kalciumméréseket végeztünk a SOCE változásainak vizsgálatára. Kondrogenikus tenyésztésük során a porcosodás folyamatát vizsgáltuk differenciációs markerek expressziós analízisén és metakromáziás extracelluláris mátrix termelésük szövettani tanulmányozásán keresztül. Különböző septin altípusok kerültek kimutatásra RT-PCR, western blot és immuncitokémiai vizsgálatokkal. Végül vizsgáltuk az FCF-kezelés által kifejtett hatást sejtjeink osztódó- és életképességére.
Eredményeink arra utalnak, hogy a septinek a SOCE-folyamatában betöltött szerepükön keresztül befolyásolják a porcfejlődés folyamatát: gátlásuk a porcosodásra negatív hatással bír.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Zákány Róza
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet
2. témavezető adatai
Név: 
Takács Roland Ádám
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program