Az ápolási tevékenység mint a stressz inkontinencia kockázati tényezője

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Szekunder prevenció, tercier prevenció (fizioterápia, ápolás és betegellátás)
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Fekete Eszter

Előadás adatai

Előadás címe: 
Az ápolási tevékenység mint a stressz inkontinencia kockázati tényezője
Összefoglaló: 

A betegápolás sok fizikai munkát igénylő tevékenység. Mindezek ellenére ebben a munkakörben főként nők dolgoznak, akik ezáltal is veszélyeztetettek a stressz inkontinencia kialakulásának szempontjából. Emellett ennek az állapotnak az előfordulását nemcsak a nők anatómiai és funkcionális sajátossága növelheti, hanem az egészségtudatos attitűd hiánya is.
Vizsgálatunkban arra kerestük a választ, hogy milyen az ápolók egészségi állapota, illetve hogy mennyire vannak tisztában azzal, hogy a munkájuk és az életmódjuk hogyan befolyásolja az életminőségüket.
Felmérésünket a DE I. Belklinika ápolói körében végeztük. Az adatgyűjtés papír alapú kérdőív segítségével történt. A kérdések a következő témák köré csoportosíthatók: egészségi állapot, életmód, munkavégzés körülményei, ismeretek az inkontinencia témaköréből. A kérdőívet korábbi vizsgálatoknál alkalmazott és más nemzetközileg használt kérdőívek kérdései alapján állítottuk össze. Az adatok elemzése Microsoft Excel adattábla kezelő rendszer segítségével történt.
Felmérésünkben a válaszadási arány 56%-os volt. Az adatok alapján azt találtuk, hogy a válaszadók 80%-a nő, 37%-uk nyilatkozta azt, hogy több mint 10 éve dohányzik és a válaszadók 45%-a végez valamilyen sporttevékenységet szabadidejében. A kérdőívet kitöltők 78%-a beteget ágyban/ágyon kívül is mobilizál. Feltehetően ennek következtében 82%-uk panaszkodik derékfájdalomra. 82%-uk a VAS (1-10) skála alapján 7-10 pont közötti szinten értékelte munkája stresszességét. A vizsgálatban résztvevők 22%-a panaszkodik elcsöppenő vizeletről, míg a Gaudenz teszt alapján az összes kitöltőnél van valamilyen probléma és 69%-nál egyértelműen kimutatható a stressz inkontinencia.
Eredményeink alátámasztják azokat a korábbi irodalmi adatokat, miszerint az ápolói tevékenység komoly fizikai terhelést jelent, és mint ilyen a stressz inkontinencia kockázati tényezői közé sorolható. Ráadásul ezzel a kockázati tényezővel nincsenek tisztában az érintettek, és egészségügyi végzettségük ellenére még a megelőző lehetőségeket sem ismerik megfelelően. Ezért további célunk felhívni a figyelmüket erre a problémára és alternatívákat mutatni a megelőzés lehetőségére.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Veres-Balajti Ilona
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
NK Fizioterápiás Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program