Az angiotensin-II és az autofágia kapcsolatának vizsgálata H9c2 sejteken

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Farmakológia, gyógyszerhatástan, klinikai gyógyszerészet
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Kiss Attila István

Előadás adatai

Előadás címe: 
Az angiotensin-II és az autofágia kapcsolatának vizsgálata H9c2 sejteken
Összefoglaló: 

Az angiotensin-2 (AT-II) a vérnyomás és elektrolitháztartás szabályozása mellett szerepet játszik a sejtek hipertrófiájának kialakulásában. Kutatások igazolták az autofágiának, mint önemésztő mechanizmusnak a szerepét a hipertrófia szabályozásában. Vizsgálataink során ezen két folyamat közötti kapcsolatot tanulmányoztuk.
Munkánk során kísérleteinkhez H9c2 patkány kardiomioblaszt sejteket használtunk. Korábbi vizsgálataink kiterjesztéseként több dózisban kezeltük a sejteket AT-II-vel. Az I. csoporton 100 nM, II. csoporton 400 nM, III. csoporton 1000 nM, IV. csoporton 10000 nM AT-II kezeléseket végeztünk, melyekkel a sejtek hipertrófiáját kívántuk indukálni. Kontrollként kezeletlen csoportot használtunk. A sejtek életképességének vizsgálatát MTT módszer segítségével, a méretbeli változást fluoreszcens festékkel konjugált falloidinnel határoztuk meg. Az autofágiás vakuólumok detektálására CytoID festést alkalmaztunk a vizsgált csoportok esetében. Az autofágia tanulmányozása céljából Western blot analízissel követtük nyomon a Beclin-1 és LC3BII fehérje expressziójának változását.
MTT assay során a legnagyobb dózisú AT-II kezelésnél csökkent a sejtek életképessége. A sejtméret meghatározása során ugyancsak a 10000 nM AT-II-vel kezelt sejteken mértünk a legnagyobb növekedést, azonban a többi csoportban is 20-25 % sejtméret változást detektáltunk. CytoID festés során az alacsonyabb dózisú csoportoknál figyeltük meg a legintenzívebb autofagoszóma képződést. Western blot analízis során az AT-II kezelt csoportokban volt fokozottabb az LC3BII és a Beclin-1 expressziója, ezen belül is a II. csoport mintáiban volt a leghangsúlyosabb. Érdekességképpen megjegyzendő, hogy előzetes vizsgálataink alapján rapamicinnel előkezelt sejteken az AT-II kisebb mértékben növelte meg a sejtméretet.
Összegezve megállapítható, hogy az AT-II dózisfüggő módon modulálja az autofágiás folyamatokat.
Támogatás: OTKA PD 111794, K 104017.

1. témavezető adatai
Név: 
Szőke Kitti
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
GYTK Gyógyszerhatástani Tanszék
2. témavezető adatai
Név: 
Dr. Lekli István
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
GYTK Gyógyszerhatástani Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program