Egyiptomi múmiák képalkotó diagnosztikája - az alkalmazott post-processing technikák összehasonlítása

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Képalkotó diagnosztika, nukleáris medicina
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Völgyesi Tilda

Előadás adatai

Előadás címe: 
Egyiptomi múmiák képalkotó diagnosztikája - az alkalmazott post-processing technikák összehasonlítása
Összefoglaló: 

A debreceni Déri Múzeum két egyiptomi múmiáját 2012-ben a Kenézy Gyula Kórházban CT (computer tomográf) vizsgálatnak vetettek alá. Ezek az igen sérülékeny, szarkofágjukban elhelyezett műtárgyak könnyen vizsgálhatóak voltak a CT segítségével. Minél több információt szerettünk volna megtudni, ezért a radiológiai vizsgálat mellett genetikai és szövettani mintavételezés is történt.

Célunk volt elsősorban a CT radiológiai képek elemzése, hogy a különböző szegmentációs programokkal végzett rekonstrukciókat összehasonlítva választ nyerjünk arra, hogy melyik post-processing technika tűnik a legalkalmasabbnak. Ezen felül elemeztük, hogy a kapott rekonstruált képanyag mennyire kompatibilis, azaz használható más képfeldolgozói szoftverek számára. Ennek érdekében több szoftvert alkalmaztunk: 3D Slicer, GeoS, Carimas, ill. Matlab alapú technikákat - melyek segítségével automata-, félautomata- és manuális szegmentációkat végeztünk. A kiszegmentált területek volumetrikus méréseit hasonlítottuk össze, majd figyelembe véve a férfi és a női medence különbségeit méréseket végeztünk a medencetájékon, amelyek megerősítették a két múmia nemét is. A kiszegmentált területek esetén az automata szegmentációk nem mindig eredményeztek számunkra elfogadható eredményt. Az erodálódott csontrendszer kapcsán a ’threshold’ alapú közelítés több utóellenőrzést kívánt, míg a kézi- illetve a félautomata szegmentációk pontosabb területkijelölést eredményeztek. A medencetáji mérések megerősítették, hogy mindkét szarkofágban férfi test található.

Az elvégzett összehasonlító elemzés során arra a következtetésre jutottunk, hogy a paleoradiológiai vizsgálatokban is jó eredménnyel alkalmazhatók a fent említett technikák. A kapott rekonstruált képanyagok az alkalmazott szoftverekkel könnyen elemezhetővé váltak.

1. témavezető adatai
Név: 
Béresová Mónika
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Orvosi Laboratóriumi és Képalkotó Diagnosztikai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program