Fagocita aktivitás vizsgálat IngoFlow kit ( EXBIO) segítségével

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Klinikai immunológia, reumatológia, bőrgyógyászat
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Kekecs Ivett

Előadás adatai

Előadás címe: 
Fagocita aktivitás vizsgálat IngoFlow kit ( EXBIO) segítségével
Összefoglaló: 

A neutrophil granulociták a természetes immunitás fontos sejtcsoportját képezik. Ezek a fagocitózisra képes sejtek a szervezetet érő fertőzésekben, gyulladásos folyamatokban gyorsan mobilizálódnak. A neutrophilek funkcióját számos tényező befolyásolhatja, többek között az immunválasz szabályozásában kulcsfontosságú szerepet betöltő regulatív T sejtek is. A fagocita funkció vizsgálata kiemelkedően fontos a fagocitákat érintő immunhiányos állapotok esetében.
Munkánk során a fagocita aktivitás mérésére alkalmas áramlási citometriás módszereket állítottunk be. Az egyik módszer segítségével mérni tudjuk a reaktív oxigén gyökök ( ROS ) felszabadulásának mértékét ( oxidatív burst ), a másik pedig a bekebelezési folyamat hatékonyságát vizsgálja. A vizsgálat során arra voltunk kíváncsiak, hogy a bekebelezés folyamata, illetve a reaktív oxigén gyökök felszabadulása milyen összefüggésben áll a regulatív T sejtek számával.
Eredményeink azt mutatják, hogy mind a reaktív oxigén gyökök felszabadulása, mind a bekebelezés hatékonysága fordított arányban áll a regulatív T sejtek arányával. A neutrophilek ROS termelése és a thrombicyták száma között szignifikáns negatív korrelációt kaptunk. A monociták esetében a ROS termelés és a regulatív T sejtek közötti negatív kapcsolat megléte kevésbé volt nyilvánvaló.
Összefoglalva, a két módszerrel történő fagocita aktivitás vizsgálat során kapott eredmények azt mutatják, hogy a neutrophilekben az oxidatív burst folyamata, a bekebelezés hatékonysága negatív korrelációt mutat a regulatív T sejtek számával, valamint a thrombocytaszámmal. A lehetséges szabályozási folyamatok feltérképezése további kísérleteket igényel.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Baráth Sándor
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Laboratóriumi Medicina Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program