A PACAP feltételezett szerepe a fogfejlődés során.

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Anatómia, morfológia, fejlődésbiológia, patológia, hisztológia, igaszságügyi orvostan
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Nagy Zoltán

Előadás adatai

Előadás címe: 
A PACAP feltételezett szerepe a fogfejlődés során.
Összefoglaló: 

A PACAP molekulának számos fejlődéstani vonatkozása ismert az egyedfejlődés során. Azonban, a fogfejlődés kapcsán ez idáig kevés kísérletes adat áll rendelkezésünkre feltételezett hatásairól. Érett fogakon végzett kísérletek alapján elmondhatjuk, hogy elsősorban a dentin mineralizációját befolyásolja, melynek pontos mechanizmusa ez idáig nem ismert.

Célul tűztük ki, a PACAP jelátviteli útvonalának modellezését, melyhez egér alsó metszőfogakat használtunk fel.

Ahhoz, hogy a fenti célkitűzésre válaszolhassunk a következő metodikai eszköztárat alkalmaztuk: immunhisztokémia, Western blot, hisztokémia, in situ hibridizáció, in vitro szövettenyésztés.
A szövettani feldolgozás során a fogfejlődési sornak a PACAP KO és vad típusú fogcsírák (kontroll) között alapvető morfológiai eltérést nem találtunk. A knock out egereken elvégzett immunhisztokémiai vizsgálatok alapján a PACAP jelátviteli útvonal kiesése nem módosítja a SHH jelátviteli útvonalat. Az in vitro szövettenyésztés során alkalmazott exogén PACAP molekula sem változtatta meg a tenyésztett fogcsírák morfológiáját. A vélhetően dentin mátrix szintézisét befolyásoló PACAP molekula hatásainak feltérképezésére in situ hibridizációt végeztünk. A vizsgált ameloblasztin fehérje időlegesen mind a dentin mind a zománc mátrixban expresszálódik. Adataink alapján elmondhatjuk, hogy az ameloblasztin mátrix fehérje expessziója nem változott a zománc mátrixban, azonban a dentin mátrixban csak az exogén PACAP kezelt fogcsírákban fejeződött ki.

Összességében elmondhatjuk, hogy az exogén PAPAC molekula ameloblasztin expressziót okozott a kezelt fogcsírák dentin mátrixában, mely hatás feltételezhetően nem a SHH jelátviteli útvonal befolyásolása kapcsán alakult ki.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Papp Tamás
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet
2. témavezető adatai
Név: 
Dr. Felszeghy Szabolcs
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program