Iliacalis stentek nyitvamaradását befolyásoló tényezők: alsó végtagi érszűkületes betegek klinikai adatainak retrospektív elemzése

Kardiovaszkuláris medicina (kardiológia, szívsebészet)
Török Judit

Bevezetés: Alsó végtagi érszűkület esetén a beavatkozások szintjének és módjának megtervezése az anatómiai különbségek és a kollaterális rendszer fejlettségének jelentős variációi miatt nagyon nehézkes.
Célkitűzés: Követéses vizsgálatunkban súlyos alsó végtagi érszűkületben szenvedő, izolált iliacalis szintű stent implantáción átesett betegek adatait dolgoztuk fel, hogy kimutassuk, mely klinikai és hemodinamikai faktorok befolyásolják a későbbi szövődmények kialakulását.
Betegek és módszerek: 43 érszűkületes betegnél (28 férfi, 15 nő) végeztünk izolált iliacalis stent implantációt. Előtte közvetlenül, utána azonnal, majd 3, 6, 12, 24, 36, 48 hónap elteltével vettünk fel anamnézist, rögzítettük az atherosclerosis rizikófaktorait, boka-kar indexet (ABI). Felmértük a disztális érszegmentumok atheroscleroticus érintettségét, az áthidalt szűkült érszakaszok hosszát, a stentek tulajdonságait. Vizsgálatunk végpontjai a kardiovaszkuláris események, halál, ismételt revaszkularizációs igény, vérzés voltak.
Eredmények: A betegek átlagos követési ideje 33±17,6 hónap volt, mely során 13 beteg elhalálozott. A beavatkozás után helyi szövődmény nem volt, a követési idő alatt mindössze 1 korai és 2 késői minor vérzés alakult ki. Az érintett lábak boka-kar indexei a beavatkozást követően jelentősen javultak (ABI0 vs. ABI1 0,29±0,29 vs. 0,72±0,17 p<0,001, ABI0 vs. ABI2 0,29±0,29 vs. 0,79±0,19 p<0,001). 12 hónapon belül 2 esetben észleltünk korai, 3 esetben késői stent okklúziót. Cox regressziós analízis alapján a stent elzáródását a paraméterek közül a 3. hónapban mért boka-kar index (ABI2) inverz módon befolyásolja (Odds Ratio: 0,786, 95% CI: 0,000-0,945). A ROC analízis alapján iliacalis stent beültetés után az ABI2≤0,61 határérték 75%-os specificitással és 90,5%-os szenzitivitással jelzi elő az ismételt revaszkularizációs igényt.
Következtetések: Alsó végtagi érszűkületben a stent elzáródását és az ismételt revaszkularizációs igényt a hemodinamikai faktorok határozzák meg, ezek közül kiemelkedő a beavatkozás követően 3 hónappal mért boka-kar index. Ennek mérésével idejében felismerhetőek azok az esetek, ahol a disztális kiáramlási pálya további megnyitása szükségesnek tekinthető.

Dr. Kerekes György
Belgyógyászati Intézet, Belgyógyászati Angiológiai Tanszék