Anyasággal kapcsolatos vélekedések és azok hatása különös tekintettel az anyaság mítoszára

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Primer prevenció (gyermekegészségügy, édesanyák, fiatalok egészsége)
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Kissová Tamara

Előadás adatai

Előadás címe: 
Anyasággal kapcsolatos vélekedések és azok hatása különös tekintettel az anyaság mítoszára
Összefoglaló: 

Bevezetés: Az anyák mentális és fizikai jóllétét jelentős mértékben befolyásolhatják a velük szemben támasztott elvárások, s az ezeknek való megfelelésvágy mértéke. Ennek mérésére azonban még nem áll rendelkezésünkre mérőeszköz.
Célkitűzés: Vizsgálatunk célja az volt, hogy tartalomelemzéssel feltárjuk az online tartalmakban megjelenő anyasággal kapcsolatos elvárásokat; az elemzés alapján összeállítsunk egy kérdőívet, valamint megvizsgáljuk az ideális és valós én közötti eltérés kapcsolatát a szorongással, depresszióval és a szubjektív testi tünetekkel.
Minta és módszer: Online tartalmak elemzésével anyasággal kapcsolatos állításokat gyűjtöttünk össze, majd független megítélők segítségével csoportosítottuk és leredukáltuk 46 állításra. A vizsgálati személyeknek általánosságban és önmagukra vonatkoztatva kellett megítélniük mennyire értenek egyet az állításokkal. Továbbá felvettünk egy depresszió- és egy szorongáskérdőívet, valamint a Szubjektív Testi Tünetskálát. Az online kérdőívet 400 anya töltötte ki.
Eredmények: A statisztikai elemzés alapján a szerkesztett kérdőív megbízhatónak tűnik (Cronbach alfa=0,94). Az adatok alkalmasak voltak további elemzésre is (KMO-érték=0,89), ezért faktoranalízis alá vetettük a 46 tételt. Elvetettük előzetes csoportosításunkat, és a varimax rotáció utáni 8 faktoros elrendezést választottuk. A faktorok megbízhatósága változó (Cronbach alfa értékek: 0,80 és 0,36 között). A mentális és testi jólléttel kapcsolatban azt találtuk, hogy minél nagyobb volt valakinél az ideális (E/3-ban megfogalmazott állítás) és a valós én (E/1-ben megfogalmazva) közötti különbség, annál erősebb szorongás volt megfigyelhető nála (r=0,41; p<0,01). Faktorokra lebontva azt találtuk, hogy elsősorban a nőiességgel kapcsolatos ideális és valós állapotok közti nagyobb különbség jár együtt magasabb szorongással (r=0,43; p<0,01).
Konklúzió: Az anyák változatos, gyakran ellentétes elvárásokkal találkoznak az online tartalmak böngészésekor, s az ezeknek való megfelelés sikertelensége szorongással járhat együtt, leginkább a nőies, vonzó külsővel kapcsolatos üzenetek esetén. Szerkesztett kérdőívünk a téma újabb megközelítésének számít, de további fejlesztést igényel.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Molnár Judit
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
NK Magatartástudományi Intézet
2. témavezető adatai
Név: 
Dr. Tisljár-Szabó Eszter
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
NK Magatartástudományi Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program