Konfokális fluoreszcenciás patológiai szkenner alkalmazhatósága molekuláris kölcsönhatásokon alapuló diagnosztikára

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Kísérletes onkológia, jelátvitel, biofizika
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Katona Tamás

Előadás adatai

Előadás címe: 
Konfokális fluoreszcenciás patológiai szkenner alkalmazhatósága molekuláris kölcsönhatásokon alapuló diagnosztikára
Összefoglaló: 

.A mikroszkópia célja ma már nem kizárólag az egy látómezőben látható sejtek, sejtstruktúrák alkotóinak láthatóvá tétele, hanem sejtkomponensek közötti funkcionális kapcsolatok feltárása, sejtstruktúrák és szöveti minták szintjén egyaránt. A digitális tárgylemez alapú hisztopatológia segítségével a szövettani metszetek digitálisan tárolhatók, elemezhetők, és újraelemezhetők. A jelenleg széles körben elterjedt tárgylemez szkennerek hematoxilin-eozin festett, ill. immunhisztokémiával jelölt mintákról készítenek transzmissziós felvételt. Mára azonban megjelentek az egyes komponensek, molekulák specifikus, multiplex jelölésére alkalmas fluoreszcenciás módszereket kiaknázni képes patológiai szkennerek is. Ezek közül jelenleg a 3DHistech által fejlesztett eszköz képes konfokális képalkotásra.

Munkám során ennek konfokális képalkotását, érzékenységét, képhomogenitását jellemeztem, továbbá vizsgáltam az eszköz alkalmasságát a Förster-féle rezonancia energia transzferen (FRET) alapuló molekuláris kölcsönhatás-mérésre.

Megállapítottam, hogy a konfokális egység és a kamera pontos összehangolásával a pontkiterjedési függvény (PSF) szimmetria indexe 0,6-ról 0,8-ra növelhető, mindemellett érdemes a kapott 3D képeken dekonvolúciót alkalmazni. A megvilágítás és detektálás egyenetlenségét korrigáló, minta intenzitás-eloszlására épülő algoritmusok a teljes detektált látómezőben jó vizuális eredmény adnak, de kvantitatív mérésekhez külső standardra, ill. a hasznos képterület csökkentésére van szükség. A jó jel-zaj arányú mérést igénylő FRET mérésekhez a detektálás érzékenysége – fluorofórtól függően – kb. kétszázezer epitóp sejtenként. Ennek megfelelő biológiai rendszereken sikeresen implementálható az intenzitás-alapú, spektrális átvilágításokra korrigált, pontos kvantitatív eredményt adó FRET protokoll, mely a konfokális mikroszkópban mérhető transzfer hatásfokkal egyező eredményeket ad.

Optimalizálást követően a FRET mérésre alkalmassá tett fluoreszcenciás patológiai szkenner kiválóan alkalmas lehet a prognózis-meghatározás hatékonyságának növelésére, elősegítve a személyre szabott orvoslás térnyerését.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Vereb György
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Biofizikai és Sejtbiológiai Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program