Szulfhidril (SH) csoportot módosító vegyületek vazoaktív hatásai különböző érterületeken

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Farmakológia, gyógyszerhatástan, klinikai gyógyszerészet
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Oláh Nikolett

Előadás adatai

Előadás címe: 
Szulfhidril (SH) csoportot módosító vegyületek vazoaktív hatásai különböző érterületeken
Összefoglaló: 

Az intenzív íz- és szagélményt okozó anyagok gyakran rendelkeznek vazoaktív hatással is. Az allil-izotiocianát (AITC, a mustárolaj irritatív összetevője) például vazodilatátor hatással bír, a tranziens potenciál receptor A1 (TRPA1) szulfhidril-csoport specifikus módosítása révén. Sajnos az AITC ezen hatását csak farmakológiai (mM-os) tartományban fejti ki, ami erősen korlátozza felhasználhatóságát.
Célunk olyan hasonló hatásmechanizmusú anyag azonosítása volt, mely az AITC-nél jelentősen alacsonyabb koncentrációban fejti ki vazodilatatív hatását.
Kísérleteinkben az SH-csoportot módosító tulajdonságú, irritatív kénvegyület, a dimetil-triszulfid (DMTS) érre gyakorolt hatásait vizsgáltuk Wistar-Kyoto patkányok kanülált mesenteriális erein, valamint érgyűrű mérőrendszeren basilaris artériákon. Az ereket 37 ̊C-on Krebs oldatban, izobárikus (kanülált erek, 80 Hgmm intraluminális nyomás) vagy izometrikus körülmények között vizsgáltuk.
Kanülált mezenteriális erekben a simaziom funkciót norepinefrin (10 µM) hatására kialakuló vazokonstrikcióval (326±30 µm-ről 94±12 µm-re p<0,01), míg az endotél funkciót acetilkolin (10 µM) által kiváltott érátmérő növekedéssel (101±9 µm-ről 306±22 µm-re p<0,01) igazoltuk, és a további kísérleteket noradrenalinnal (10 µM) összehúzatott ereken végeztük. A DMTS alacsonyabb koncentrációtartományban (100 nM-100 µM) dilatatív hatással bírt (érátmérő növekedés 120±21 µm-ről 203±26 µm-re p=0,04), míg magasabb koncentrációban (300 µM-1 mM) a DMTS hozzáadása után tranziens konstrikció is megfigyelhető volt. Az izometriás (érgyűrű) mérőrendszeren a basilaris artériát szerotoninnal (1 nM-10 µM) kezelve a kontrakciós erő növekedését láttuk (0,835±1 mN-ról 9,63±1 mN-ra p=0,01), amely konstrikciót a 100 µM DMTS hozzáadása 4,71±1,25 mN-ra (p=0,018) csökkentette.
Az SH-csoportot módosító hatások közül a DMTS által kiváltott dilatáció mintegy ezerszer kisebb koncentráció mellett jelenik meg, mint a TRPA1 aktivátor AITC esetében. Ez a potens hatás lehetővé teheti az SH csoport módosítás élettani jelentőségének pontosabb megismerését, és egy eddig nem feltárt támadáspontot ad a vazodilatatív hatás (vérnyomáscsökkentés) elérésére.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Csípő Tamás
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Kardiológiai Intézet, Klinikai Fiziológiai Tanszék
2. témavezető adatai
Név: 
Dr. Fülöp Gábor Áron
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Kardiológiai Intézet, Klinikai Fiziológiai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program