Az abdominalis compartment szindróma többszervi microcirculatiós és micro-rheologiai változásainak vizsgálata kísérletes modellen

Traumatológia, ortopédia, idegsebészet, mellkas-sebészet, kísérletes sebészet, szemészet
Varga Gábor

Az abdominalis compartment szindróma (ACS) sebészi kezelése komoly kihívást jelent. A vákuumos sebkezelési lehetőségek (negative pressure wound therapy, NPWT) alkalmazása és optimalizálása kapcsán a hasüregi szervek microcirculatiós és ezzel összefüggő micro-rheologiai változásai kevéssé ismertek. Ennek vizsgálatát tűztük ki célul 26 Hungahib nőstény sertésen (17,52±1,76 kg) (13/2014/DEMÁB).
Altatásban tracheostomia inferior készült asszisztált lélegeztetéshez, kanüláltuk a bal oldali v. jugularis externát és az a. femoralist óránkénti vérvételek és direkt vérnyomásmérés céljából. Vizeletgyűjtéshez epicystostomia készült. A symphysis felett ejtett 2-3 cm-es metszésen át bevezetett elasztikus szilikontömlőt fiziológiás sóoldattal töltöttünk fel, hogy az intraabdominalis nyomás 30 Hgmm legyen. Ezt az állapotot nyomáskontroll mellett 3 órán keresztül tartottuk fenn, majd a tömlő leeresztésre-eltávolításra került és median laparotomia történt. Az ideiglenes hasfalzárás Bogota-zsák (n=6), vagy vakuumos Vivano-szett bevarrásával történt -50 Hgmm (n=7), -100 Hgmm (n=7), illetve -150 Hgmm (n=6) értékek beállításával. A hasüregbe ültetet szenzorokkal folyamatos nyomásmonitorozást végeztünk. Két óra múlva a Bogota-zsákot illetve a vákuum-szetteket eltávolítottuk. A vérmintákból haematologiai és haemorheologiai paramétereket határoztunk meg. A kezelés előtt és után a máj, a vese, a vékonybél, a nagycseplesz és a pancreas felszínén laser Doppleres mikrokeringés mérést végeztünk.
A vörösvérsejt (vvs) aggregatio a kezelés végére a Bogota és a -150 Hgmm-es csoportokban fokozódott (M10s index; -150 vs. -100 Hgmm csoport: p=0,024), ezzel párhuzamosan a vvs deformabilitás romlott (EImax/SS1/2 paraméter; -150 vs. -100 Hgmm csoport: p=0,002, vs. -50 Hgmm: p=0,006). A vérviszkozitás a -150 Hgmm csoportban megemelkedett a kezelés végére. Az NPWT csoportok mikrokeringési mutatói a bél és a cseplesz esetén jobbnak adódtak. Összességében a Bogota-zsák és a -150 Hgmm-es vákuumterápia alkalmazása rosszabb microcirculatiós és micro-rheologiai eredményeket adott, mint a -100 vagy a -50 Hgmm-es beállítás. Az adatok hozzájárulhatnak az ACS terápiás lehetőségeinek optimális megválasztásához.

Dr. Németh Norbert
Sebészeti Műtéttani Tanszék