Coronaria thrombus aspiratio hatása a microvascularis funkciót jellemző paraméterekre, ST elevatiós myocardialis infarctusban

Kardiovaszkuláris medicina (kardiológia, szívsebészet)
Rudolf Nóra

Az ST elevatios acut myocardialis infarctus (STEMI) primer percutan coronaria intervenciója (PCI) során gyakran alkalmaznak thrombus aspiratiot. A thrombus mechanicus úton történő eltávolítása elméletileg csökkenti a ballonos tágítást és stent beültetést követő distalis embolisatiot.

Célunk az volt, hogy megvizsgáljuk a thrombus aspiratio microvascularis coronaria keringésre gyakorolt hatását. A vizsgált kohorsz 146 betegből állt, akiket a Kardiológiai Klinikán egy 4 hónapos periódusban ST elevatios myocardialis infarctus miatt kezeltek. Betegeinknél a következő paramétereket rögzítettük: általános demográfiai adatok, rizikóstátusz, necroenzimek. Vizsgáltuk továbbá az epicardialis és microvascularis coronaria áramlást jellemező paramétereket:
a.) ST elevatio csökkenés mértéke reperfúzió során - ST-resolution;
b.) TIMI (Thrombolysis In Myocardial Infarction) áramlás;
c.) TIMI frame count - TFC,
d.) Myocardial Blush Grade – MBG.

A thrombus aspiráción átesett és a nem aspirált csoportban korban, nemben és rizikóstátuszban (hypertonia, dohányzás, hyperlipidaemia, diabetes mellitus, BMI) nem volt szignifikáns különbség. A mellkasi fájdalom kezdete és az ér megnyitása között eltelt időben (pain-to-balloon time), a felvételkor mért kreatin kináz (CK), GFR, CRP, vércukor és ejectios fractio (EF) értékekben sem különbözött a két csoport. A vizsgált áramlási paraméterek sem mutattak javulást az aspirált betegpopulációban a nem aspirálthoz képest. Gyenge, de szignifikáns inverz korreláció volt kimutatható a pain-to-balloon time és az ST-resolution között.

Vizsgálatunk során egy nem szelektált STEMI betegcsoporton nem tudtuk kimutatni, hogy a thrombus aspiratio javítja a microvascularis áramlási paramétereket. Eredményünk összhangban áll azzal a ténnyel, hogy a STEMI legújabb kezelési irányelvében a thrombus aspiratio a korábbi IIa (megfontolandó) ajánlási szintről IIb-re minősült vissza, azaz csak válogatott esetekben indokolt (megfontolható).

Dr. Balogh László
Kardiológiai Intézet