A smoothelin-szerű 1 fehérje szerepének vizsgálata hipertireózisban

Endokrinológia, nefrológia, gasztroenterológia, fül-orr-gégészet, fej-nyak sebészet
Major Evelin

A smoothelin-szerű 1 fehérje szerepének vizsgálata hipertireózisban

A pajzsmirigy hiperfunkciós kórképe a leggyakoribb endokrin megbetegedések közé tartozik. Kialakulásáért a szervezet szükségletét meghaladó mennyiségű pajzsmirigyhormon a felelős. A betegségben szenvedők jellegzetes panaszai közé tartozik az izomfájdalom, izomgyengeség és az izomtömeg változása, melyek hátterében álló mechanizmus még nem teljesen ismert. Irodalmi adatok arra utalnak, hogy hipertireózis következtében a gyors, glikolitikusabb IIb izomrostok száma nő. Hipotézisünk szerint ezen izotípusváltozás hátterében a pajzsmirigyhormonok mellett a nemrégiben felfedezett smoothelin-szerű 1 fehérje (SMTNL1) állhat. Az SMTNL1 a citoszkeletális elemeket szabályozó miozin foszfatáz enzim működését, illetve a Ser301 oldalláncon történő foszforilációját követően transzkripciós kofaktorként a génexpressziót szabályozza. Célunk az SMTNL1 szabályozó szerepének vizsgálata volt a pajzsmirigyhormonok által indukált izomtípus változásokban. Az SMTNL1 fehérjét differenciáltatott C2C12 egér vázizom sejtvonalban overexpresszáltuk, majd a sejteket aktív pajzsmirigyhormonokkal kezeltük. A kezelés hatására a pajzsmirigyhormon receptor (TR) expressziójának csökkenését tapasztaltuk. A továbbiakban 78 hipertireózisban szenvedő betegből származó pajzsmirigy és vázizom biopsziát elemeztük Western blot analízissel: az SMTNL1 fehérje a hipertireóta betegek vázizomzatában szignifikánsan nagyobb mennyiségben expresszálódik, mint a kontroll személyek esetén. Normál és hipertireózisban szenvedő betegek vázizom mintáinak microarray analízise alapján számos SMTNL1 által szabályozott gén, így a TR, MHCI és IIa izoformájának és gyulladási folyamatokban résztvevő gének expressziós változását tapasztaltuk. A betegek adatainak statisztikai analízise alapján elmondható, hogy a pajzsmirigybetegek 89%-a nő, valamint a kontroll és a pajzsmirigybetegek testtömeg-indexét kiszámítva azt kaptuk, hogy a vizsgált egyének nagy része túlsúlyos. Eredményeink várhatóan hozzásegítenek a pajzsmirigybetegségek és az azokat kísérő tünetek molekuláris hátterének megértéséhez, különös tekintettel az SMTNL1, mint transzkripciós regulátor szerepére.

Dr. Lontay Beáta
Orvosi Vegytani Intézet