A középiskolások dohányzási, alkohol és drogfogyasztási szokásai.

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Primer prevenció (gyermekegészségügy, édesanyák, fiatalok egészsége)
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Kerékgyártó Enikő

Előadás adatai

Előadás címe: 
A középiskolások dohányzási, alkohol és drogfogyasztási szokásai.
Összefoglaló: 

Kamaszkorunk egészségi állapotát döntően meghatározza az életmód. Az ebben az életkorban kialakult szokások a felnőttkori egészségi állapot és magatartás szempontjából kiemelkedő jelentőségűek, ugyanakkor hatékonyan befolyásolhatóak. Ezért tartottuk fontosnak e tényezők felmérését.
Kutatásunkban debreceni középiskolákat kértünk fel a vizsgálatban való részvételre (n=1276). Az adatgyűjtéshez az Iskoláskorú gyermekek egészségmagatartása (HBSC) országos vizsgálat kérdőívének online kitölthető változatát használtuk. A rizikómagatartást jellemző, azon belül a dohányzási, alkohol- és drogfogyasztási szokásaikra vonatkozó adatok kerülnek bemutatásra a 9. és a 11. évfolyamos tanulók körében.
A válaszadók 57,8%-a még soha nem dohányzott, ugyanakkor 11,9%-uk napi rendszerességgel használja. A lányok nagyobb arányban próbálták már ki vagy használják, mint a fiúk. A lányok 13,9%-a, ezzel szemben a fiúk 10,7%-a napi rendszerességgel dohányzik.84,9%-uk fogyasztott már életében alkoholt, 52,2%-uk már legalább egyszer volt részeg életében. Itt is megfigyelhető, hogy a lányok körében magasabb arányban fordul elő a fogyasztás, ugyanakkor a lerészegedés tekintetében nincs eltérés. Drogok közül a marihuánát próbálták ki a legtöbben (5,7%), ezt követi az alkohol és gyógyszer együttes használata (3,7%), a nemek közt nem volt lényegi eltérés. Iskolatípusonként vizsgálva a fenti paramétereket a szakmunkásképző iskolákban tanulók körében magasabb a szerhasználók aránya a gimnáziumi tanulókhoz képest.
A HBSC 2014-es felmérés eredményeivel összevetve az adatokat a dohányzás életprevalenciája magasabb volt az országos felmérésben, ugyanakkor a naponta dohányzók arányában nincs jelentős különbség. Az alkoholfogyasztás életprevalenciáját tekintve már nincs eltérés az országos és a saját adataink közt. A marihuánát kipróbálók aránya az országos vizsgálatban a mi eredményeinkhez képest négyszeres. Összességében kedvező az országos átlaghoz képest a debreceni iskolákban a diákok egészségmagatartása, ugyanakkor magasnak tekinthető a szerhasználók aránya, így fontos körükben az egészségfejlesztés annak érdekében, hogy az egészségi állapotukat kedvezően befolyásoló magatartásformákat kövessenek.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Bíró Éva
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
NK Megelőző Orvostani Intézet, Egészségfejlesztési Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program