Az A1 adenozin receptor mediálta direkt pozitív inotrópia, mint az emberi myocardium lehetséges válasza a krónikus ischaemiára

Kardiovaszkuláris medicina (kardiológia, szívsebészet)
Windisch Márk
2. szerző adatai
Erdei Tamás

.Az A1 adenozin receptor (A1 receptor) stimulálásával beindítható adenozinerg jelátviteli rendszer protektív és reparatív mechanizmusokat iniciál illetve erősít a többsejtű állatok szinte minden szövetében. Mivel a modern társadalmakban a szívizom ischaemia vezető helyet tölt be a haláloki tényezők között, a szív védelmét előmozdító terápiás lehetőségek világszerte a kutatás élvonalában vannak.
Az A1 adenozinerg gyógyszerek fejlesztését azonban több tényező is hátráltatja. Közülük az egyik, hogy az emberi szív A1 receptor agonistákra adott válasza összetettebbnek mutatkozik, mint az általában vizsgált kísérleti állatok szívéé. Az ennek hátterében meghúzódó okok tisztázása segíthet a humán terápiára szánt gyógyszerek fejlesztésében. Ezek vizsgálatához in vitro funkcionális méréseket végeztünk, melyekhez nyitott szívműtétek során keletkező humán jobb pitvari szövetnyesedékből preparált izomrostokat használtunk.
Azt tapasztaltuk, hogy a humán pitvari myocardium adenozinra nem csak a tipikus negatív inotróp választ adhatja: 16 technikailag sikeres mintából (ami 16 páciensből származott) 2 esetben kaptunk koncentrációfüggő pozitív inotróp választ, 1 esetben a kezdeti negatív inotrópiát pozitív inotróp hatás váltotta fel, 1 esetben pedig az adenozin nem befolyásolta érdemben a kontrakciós erőt.Az adenozin által kiváltott pozitív inotrópia együtt járt a szelektív A1 receptor agonista CPA-ra és az acetilkolinra adott pozitív inotróp válasszal. A betegek kórtörténetének és gyógyszerelésének kapcsolata a negatív inotróp válasz megváltozásával a jelen mintaszám mellett még nem ítélhető meg.
Ezt a különös jelenséget eddig egyszer írták le, 2009-ben, amikor is koronária-betegek mintegy negyedénél tapasztalták jobb pitvari szövetmintán. A negatív inotrópia pozitívba fordulását (ami esetenként csak nagyobb A1 receptor agonista koncentrációknál jelentkezett) az éveken át tartó szívizom ischaemiának tulajdonították. Eredményeink a jelenség hátterében az A1 adenozinerg és a kolinerg jelátvitel közös, posztreceptoriális részének módosulását mutatják.

Tématámogatás: Debreceni Egyetem

Dr. Gesztelyi Rudolf