Mentális egészség az érzelemszabályozás, az élet értelmessége és a reziliencia tükrében

Primer prevenció (az egészségtudományokban)
Hiczó Nikoletta

Elméleti háttér: A mentális egészség és betegség két kontinuum modellje szerint a mentális egészség és betegség 2 kapcsolódó, de különálló kontinuum. A pozitív mentális egészség a mentális jóllétnek különálló mutatója, 3 kategóriája határozható meg az MHC-SF teszttel: virágzók, mérsékelt mentális egészséggel rendelkezők, hervadók.
Cél: Megvizsgálni, hogy a virágzók magasabb szinten funkcionálnak-e a reziliencia, érzelemszabályozás, élet értelmének megélése és keresése területeken a mérsékeltekhez és hervadókhoz képest, valamint a depressziós és szorongásos tünetek összehasonlítása a 3 kategóriában.
Módszer: Online kérdőíves vizsgálatomban 168 fő 18-65 év közötti felnőtt az alábbi kérdőíveket töltötte ki: Mentális Egészség Kontinuum Skála rövidített változata (MHC-SF), Connor-Davidson Reziliencia Skála (CD-RISC), Érzelemszabályozási Nehézségek Kérdőív (DERS), Élet Értelme Kérdőív (MLQ-H), Beck Depresszió Kérdőív rövidített változata (BDI sv), Állapot Szorongás (STAI-S) és Vonás Szorongás (STAI-T) Kérdőív.
Eredmények: A 3 mentális egészség kategória megoszlása: hervadók (10%), mérsékeltek (45,3%), virágzók (44,7%).
Az MHC-SF szignifikáns pozitív korrelációt mutat a rezilienciával (rt=0,389, p<0,01) és az élet értelmének megélésével (rt=0,398, p<0,01), valamint szignifikáns negatív együttjárást az érzelemszabályozási nehézségekkel (rt=-0,270, p<0,01), depressziós tünetekkel (rt=-0,397, p<0,01), állapotszorongással (rt=-0,393, p<0,01) és vonásszorongással (rt=-0,367, p<0,01).
A virágzók a mérsékeltekhez és hervadókhoz képest szignifikánsan magasabb értékeket értek el a reziliencia (Kru-Wal=34,821, p<0,001) és az élet értelmének megélése (Kru-Wal=34,057, p<0,001) változóknál, valamint szignifikánsan alacsonyabb értékeket az érzelemszabályozási nehézségek (Kru-Wal=18,989, p<0,001), depressziós tünetek (rW3=32,482, p<0,001), állapotszorongás (Kru-Wal=42,026, p<0,001) és vonásszorongás (Kru-Wal=38,402, p<0,001) változóknál.
Következtetés: A reziliencia, érzelemszabályozás, élet értelmének megélése fejleszthető területek, általuk növelhető a mérsékeltek és hervadók mentális egészségszintje, így a virágzók száma a különböző prevenciós és intervenciós formák végső céljaként.

Dr. Molnár Judit
NK Magatartástudományi Intézet