A fizioterápiás eljárások egyes elemeinek megjelenése - különösen a medical wellness tekintetében - a középiskolai egészségnevelésben

Egészségtudományok
Iglai Vivien

Az egészségnevelés az Ottawai Charta definíciója szerint az a folyamat, amely módot ad az embereknek, a közösségeknek az egészségük fokozott kézben tartására és tökéletesítésére. A teljes fizikai, szellemi és szociális jólét állapotának elérése érdekében az egyénnek /csoportnak képesnek kell lennie arra, hogy megfogalmazza és megvalósítsa vágyait, kielégítse szükségleteit, és környezetével változzék, vagy alkalmazkodjon hozzá. Az egészséget tehát, mint a mindennapi élet erőforrását, nem pedig mint életcélt kell értelmezni. Az egészségfejlesztés nem csak az egészségügyi ágazat kötelezettsége. Kutatásomban az iskola, mint az egészségnevelés, egészségfejlesztés színtere, ahol az egészség megőrzésére (prevenció), megteremtésére (habilitáció), fejlesztésére és menedzselésére (szűrés, gondozás), valamint visszaállítására (terápia és rehabilitáció) vonatkozó ismereteknek kellene megjelenniük. A tanítás módszertani szemléletében a WHO 2004-ben elfogadott alapelveit kell tükröznie: az egyén megerősítését, ill. aktív részvételét. Módszereiben és stratégiáiban holisztikus, átfogó, egészleges, interszektorális, egyenlő és fenntartható legyen.
Az integratív medicina medical wellness -mint orvosilag bizonyított wellness terápiás eljárás- elemeinek attitűdjét, ismereti szintjét, ill. felhasználását vizsgáltam egy helyi gimnázium összes évfolyamán a diákok körében. A wellness leghasznosabb hatása a prevención túl természetesen az, hogy javítja egészségi állapotunkat, segít abban, hogy elkerüljük a különböző betegségeket, ill. csökkenti a bennünk felgyülemlett stresszt, így számos betegséget megelőzhet, ami a stressz következtében alakulhat ki. A stressz felelős többek között a szív- és érrendszeri megbetegedésekért, magas vérnyomásért, gyomorpanaszokért, emésztőrendszeri megbetegedésekért és rendellenességekért. Ha rendszeresen szánunk időt a wellnessre, akkor nem kell attól tartanunk, hogy saját életmódunk miatt lesznek problémáink a későbbiekben.
Felmérésem eredményeként ajánlásom, a diákok további ismereteinek elmélyítése az egészségnevelés e fontos és hatékony területén is.

Dr. Lipóczki Imre
EK Egészségtudományi Intézet, Elméleti és Integratív Egészségtudományi Tanszék