A bél barrier elégtelenség biomarkerei primer sclerotizáló cholangitisben összefüggést mutatnak a súlyosabb betegséglefolyással

Endokrinológia, nefrológia, gasztroenterológia, fül-orr-gégészet, fej-nyak sebészet
Fehér Krisztina Eszter

Bevezetés: Primer sclerotizáló cholangitisben (PSC) a betegség kórlefolyását illetően a máj és a bélrendszer kapcsolata nem teljesen tisztázott. PSC-s betegeinken a bél immunológiai és barrier diszfunkcióját jelző szerológiai markerek szerepét vizsgáltuk.
Betegek és módszerek: Vizsgálatunkba 69 PSC-s beteget (medián életkor: 32 (5-79) év, gyulladásos bélbetegség (IBD): 67%, cirrhosis: 20%) vontunk be. Enzimkapcsolt immunoszorbens módszerrel határoztuk meg az anti-F-actin (AAA) IgA, anti-gliadin (AGA) IgA és IgG jelenlétét, az IgA1, IgA2, szekretoros (s)IgA és intesztinális zsírsavkötő fehérje (I-FABP) koncentrációját. A májtranszplantáció, vagy a halálozás jelentette a súlyos kórlefolyást. A kontroll csoport egészséges egyénekből (n=155) és colitis ulcerosás (CU) betegekből (n=179) állt.
Eredmények: PSC-ben az I-FABP koncentrációja az egészségesekhez hasonló (216 vs. 244 pg/ml), ugyanakkor CU-hoz képest (176 pg/ml, p<0,05) magasabb volt. A sIgA koncentrációja (95,7 µg/ml) az egészségesekhez képest háromszor, az CU-hoz képest kétszer magasabb volt (p<0,001). PSC-ben AAA IgA 28,4%-ban, AGA IgA 9%-ban, AGA IgG 20,9%-ban volt detektálható, az AAA IgA és az AGA IgG előfordulása gyakoribb volt a kontrollokhoz képest. Társuló IBD esetén a sIgA koncentrációja alacsonyabb volt (80,7 vs. 160,4 µg/ml, p<0,001). Az életkor és a cirrhosis nem befolyásolta a vizsgált markerek gyakoriságát, vagy szérumszintjét. Kaplan-Meier analízis alapján a májtranszplantációig, vagy halálozásig eltelt idő rövidebb volt a specifikus IgA antitestek jelenléte, vagy magas sIgA (>175μg/ml) szint esetén, míg az össz IgA szint, az IgA2/IgA1 arány és az I-FABP szint esetén nem volt ilyen összefüggés. Cox regresszió során a cirrhosis jelenlétével korrigálva mindhárom vizsgált marker szignifikáns maradt (AAA IgA: HR[95%CI] 5,15[1,27-20,86], AGA IgA: 5,07[1,25-20,54], sIgA 3,67[1,05-12,82]). Együtt vizsgálva őket még erősebb összefüggés volt kimutatható (HR[95%CI]: 11,30[2,84-44,93], ha >1 marker pozitív).
Összefoglalás: A bélbarrier elégtelenséghez köthető IgA antitestek PSC-ben egy gyorsabb progressziójú csoportot azonosítottak, alátámasztva a bél-máj tengely fontosságát a betegség patogenezisében.

Dr. Tornai Tamás
Belgyógyászati Intézet, Gasztroenterológiai Tanszék