Életminőséget javító konzervatív kezelési módszerek összehasonlítása radikális prosztataeltávolításon átesett betegeken

2010/2011. tanév
Operatív klinikai orvostudomány I.
Besenyei Róbert

A prosztata rosszindulatú daganata miatt végzett radikális prosztatektómia leggyakoribb életminőséget befolyásoló szövődménye a vizelet inkontinencia. A műtéten átesett betegek 8-36% egy évvel a műtét után is vizelettartási nehézséggel küszködik. Vizsgálatunk célja volt egy speciális medenceizomzat erősítő férfi intim torna és egy elektromágneses (EXMI – extracorporeal magnetic innervation) kezelés vizelettartási és merevedési zavarra kifejtett hatásának összehasonlítása radikális prosztataeltávolításon átesett betegeken. Műtétet követően egy hónappal vizelettartási zavarban szenvedő 74 beteg adatait vizsgáltuk. A betegek 3 csoportot alkottak: az „A” (n=22) csoport tréner által irányított és személyre szabott gátizomerősítő tornán vett részt (KRISTON® Intim Torna), a „B” (n=32) csoport többszöri EXMI kezelésen esett át, a „C” (N=20) csoport e kettő kombinációjában részesült. Az intim torna oktatása a műtétet követő 3-6 hónapban történt meg, mely során otthoni feladatokkal is ellátták őket. Az EXMI kezelések 6 héttel a műtét után indultak (1 kezelés = 5x30perc). A betegek az intézet által összeállított, valamint nemzetközi (IIEF-5, ICIQ-SF) a vizelettartási és erektilis funkciót felmérő kérdőíveket töltöttek ki a műtét után egy hónappal illetve egy évvel. A betegek 60,81%-nál jelentős javulás volt megfigyelhető a vizelettartási funkciót tekintve. A legnagyobb javulást az „A” és „C” csoportban tapasztaltuk: az ICIQ-SF érték átlagos csökkenése 4,36 és 4,35 volt, ehhez képest a „B” csoportban az eredmény 2,38. A „B” csoport 9, a „C” csoport 7 alkalommal részesült EXMI kezelésben. Az IIEF-5 érték az „A” csoportban 0,72, a „B” csoportban 0,56, a „C” csoportban „3” ponttal nőtt. A csoportokban hasonló arányban volt jelen enyhe merevedési zavar a műtétet megelőzően (36-31-30%). Az életminőség javításában kiemelt szerepe van a konzervatív módszerek kombinációjának. A napjainkban elterjedő férfi gátizom-erősítő torna ígéretes eredményeket nyújt a vizelettartási zavarok kezelésében. A felméréséhez elengedhetetlen a nemzetközi kérdőívek használata. Az életminőséget befolyásoló szövődmények kezelési típusainak nagy esetszámú vizsgálata szükséges a hatékonyság megítéléséhez.

Benyó Mátyás
DEOEC Urológia Klinika