Életminőséget jellemző betegség paraméterek és a bőrtünetek összefüggése szisztémás sclerosisban

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány III.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Sümegi Bálint

Előadás adatai

Előadás címe: 
Életminőséget jellemző betegség paraméterek és a bőrtünetek összefüggése szisztémás sclerosisban
Összefoglaló: 

Bevezetés: A szisztémás sclerosis (SSc) vagy más néven scleroderma, a bőr és bizonyos belső szervek fibrosisával és degenerativ elváltozásaival jellemezhető megbetegedés. Két típusát különböztetjük meg kiterjedtség, belső szervi elváltozások és prognózis alapján: a diffúz cutan szisztémás sclerosist (dcSSc) illetve a limitált cutan szisztémás sclerosist (lcSSc). Munkám során keresztmetszeti vizsgálatban elemeztem a betegek krónikus betegségükkel összefüggő életminőségére vonatkozó kérdőív és a betegek bőrelváltozása közötti összefüggést, illetve a bőrelváltozást felmérő önkitöltős kérdőívek funkcionális állapotra vonatkozó alkalmasságát.
Betegek és módszer: Vizsgálatom során 30 beteg állapotát mértem fel a DE OEC Reumatológiai Tanszékén. A kiválasztott betegek közül 15 diffúz cutan szisztémás sclerosisos (dcSSc), 15 pedig limitált cutan szisztémás sclerosisos (lcSSc) volt. Munkámhoz a Health Assesment Questionnaire (HAQ) életminőséget kiértékelő kérdőívet, valamint ennek szisztémás sclerosisos betegek számára módosított, betegségspecifikus kérdéssort (sclerodermaHAQ - sHAQ) vettem alapul. Az eredeti HAQ és az sHAQ értékeiből meghatároztam az sHAQ indexet. A sclerodermás bőrérintettség felméréséhez a bőr állapotát felmérő önkitöltős kérdőívet, valamint a betegek bőrének reumatológus szakorvos általi felmérését (modifikált Rodnan score - mRSS) használtam.
Eredmények: Vizsgálataink során szignifikáns összefüggést találtunk a mRSS és a betegek által megítélt bőrvastagság értékek között (r=0,373, p=0,042), valamint a bőrvastagodás és sHAQ (r=0,497, p=0,005) illetve bőrvastagodás és sHAQ index (R=0,566, p=0,001) között.
Konklúzió: A szisztémás sclerosis bőrtünetei alapvetően befolyásolják a betegek életminőségét és funkcionális állapotát. A beteg által kitöltött bőrmegvastagodásra vonatkozó kérdőív szignifikánsan tükrözte a beteg funkcionális állapotát, így ennek létjogosultsága van a gyakorlati munkában. Az életminőségre vonatkozó kérdőív szintén alkalmasnak bizonyult a betegek általános állapotának felmérésére.

1. témavezető adatai
Név: 
Szűcs Gabriella
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DEOEC Belgyógyászati Intézet Reumatológiai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program