Alacsony dózisú ribavirin monitorozása HCV-vel fertőzött vesebetegek esetén

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány I.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Dudás Ivett
2. szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Farkas Tibor

Előadás adatai

Előadás címe: 
Alacsony dózisú ribavirin monitorozása HCV-vel fertőzött vesebetegek esetén
Összefoglaló: 

A hepatitis C vírus (HCV) az egész világon jelentős közegészségügyi problémát jelentő, gyakran krónikus májgyulladást, esetleg halált is okozó patogén vírus. RNS állománya állandóan változó, úgynevezett hipervariábilis genetikai régiót is tartalmaz, emiatt még a mai napig nem sikerült ellene hatékony védőoltást kifejleszteni, ugyanakkor az immunrendszer sem mindig tud hatékonyan fellépni az újabb és újabb vírusváltozatokkal szemben. A leghatékonyabb kezelési lehetőség jelenleg a polietilén-glikollal módosított interferon-alfa (pegIFNalfa) és a ribavirin nevű hatóanyagok kombinált alkalmazása.
Számtalan kutatás igazolta, hogy a ribavirin jelentősen növeli a pegIFNalfa terápiás hatékonyságát, alkalmazása azonban gyakran súlyos mellékhatásokkal is járhat. Az eddigi néhány megfigyelés szerint a megfelelő szérum ribavirin-koncentráció viszont az egyik kulcseleme a sikeres terápiának. Mivel a ribavirin kizárólag a vesén keresztül választódik ki a szervezetből, a vesebetegségben szenvedő HCV fertőzötteknél a mellékhatások is sokkal kifejezettebbek. Gyógyulási esélyeik pegIFNalfa monoterápiával lényegesen rosszabbak, és eddig kevés kutatás irányult e speciális betegcsoport kezelésére.
Vizsgálataink során véletlenszerűen kiválasztott, alacsony dózisú ribavirin kezelésben részesülő, hét vesebeteg terápiára adott válaszát követtük figyelemmel egy harminchét tagú kontroll csoporttal összehasonlítva. A betegek vérszérumai fagyasztva rendelkezésünkre állnak a kvantitatív vérkép értékekkel együtt. Szilárd fázisú extrakcióval történő előkészítés után nagy teljesítményű folyadékkromatográf (HPLC) segítségével mértük a szérumban jelenlévő ribavirin mennyiségét.
A hét vesebeteg a kezelés végére kivétel nélkül vírusmentessé vált, a mérések pedig azt igazolták, hogy ribavirint alacsony dózisban alkalmazva sikerülhet a vérben a terápiás hatóanyagkoncentráció elérése. Ezen felül a vérképalkotókat – beleértve a diagnosztikus értékű transzaminázokat (GOT, GPT, GGT) is – vizsgálva a terápia ideje alatt érdekes megfigyeléseket tettünk, ami akár prediktív értékkel is bírhat az antivirális terápia szempontjából.

1. témavezető adatai
Név: 
Papp Gábor
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
TTK/ Fizikai Kémiai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program