Az antidepresszáns fogyasztás és az öngyilkosság okozta halálozás változása közti kapcsolat Magyarországon 20 év alattiak körében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány I.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Berezvai Eszter

Előadás adatai

Előadás címe: 
Az antidepresszáns fogyasztás és az öngyilkosság okozta halálozás változása közti kapcsolat Magyarországon 20 év alattiak körében
Összefoglaló: 

Magyarországon a 20 év alattiak öngyilkossági rátája jelentősen csökkent 1998 és 2006 között, ami időben egybe esett a 20 év alattiak antidepresszáns-fogyasztásának (AD) igen jelentős, de gyógyszercsoportonként eltérő mértékű növekedésével. Egyes nemzetközi elemzések szerint viszont a szelektív szerotonin reuptake gátlók (SSRI) fogyasztása az öngyilkosságok kockázatát növeli.
Vizsgálatunk során azt elemeztük, hogy az egyes megyék eltérő AD fogyasztása mellett eltérő mértékű volt-e Magyarországon a 20 év alattiak közt az öngyilkosság változás mértéke, és milyen volt a kapcsolat az AD fogyasztás és a halálozás változása közt?
A Központi Statisztikai Hivatal halálozási adatait, és Országos Egészségbiztosítási Pénztár gyógyszerrendelési adatbázisát felhasználva megyénként vizsgáltuk a halálozás és AD fogyasztás közti összefüggést lineáris regressziós elemzés segítségével. (Az 1991-1996-os referencia időszakhoz viszonyítottuk a 2001-2006-os halálozást, így számítottuk a relatív változást. A gyógyszerfogyasztás változását az 1998-as alapszinttel és annak 2006-ig megfigyelt éves változásának mértékével írtuk le.)
Az öngyilkosságok számának a legkisebb mértékű csökkenését ott figyelhettük meg, ahol viszonylag kicsi volt az AD fogyasztás változásának mértéke, de a kapcsolat nem volt szignifikáns. (b=1,465; p=0,341) Csak a MAO inhibitorok esetében volt megfigyelhető a gyógyszerfogyasztással emelkedő öngyilkos halálozási trend. (b=22,5; p=0,049) Az outlier hatás kezelése után ez a kapcsolat még erősebbnek mutatkozott (b=26,3; p=0,004). Az SSRI-ra vonatkozóan sem láttuk a gyógyszerfogyasztás és a halálozás változás közti szignifikáns kapcsolatot. (b=0,688; p=0,752)
Összességében elmondható, hogy az igen jelentős mértékű AD fogyasztás növekedés nem járt együtt az öngyilkosság gyakoriságának emelkedésével 20 év alattiak közt Magyarországon. A magyarországi megyei adatok elemzése nem támasztja alá, hogy kockázatos lenne a depresszióban szenvedő, és ennek következtében öngyilkosságra hajlamos, fiatalok antidepresszánsokkal történő kezelése.

1. témavezető adatai
Név: 
Sándor János
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Megelőző Orvsotani Intézet/Biostatisztikai és epidemiológiai tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program