Az Aspergillus nidulans var. roseus ATCC58397 polifázikus jellemzése

Biokémia, Mikrobiológia, Immunológia
Nagy Csilla Terézia

Az Aspergillus nidulans var. roseus ATCC58397 polifázikus jellemzése

Az anidulafungin antifungális szer alapanyagának számító echinocandin B (ECB) termelése miatt, az Aspergillus nidulans var. roseus ATCC58397 törzs ipari jelentőséggel bír. Bár e törzset 1981-ban izolálták, taxonómiai státusza azóta sem tisztázott. Jelen dolgozatban a „polyphasic taxonomy”, azaz a klasszikus és molekuláris taxonómiai módszerek kombinálásával próbáltuk tisztázni a törzs taxonómiai hátterét.
Az A. nidulans FGSCA4 és az A. nidulans var. roseus ATCC58397 törzseket összehasonlítva megállapítottuk, hogy az ATCC58397 törzs a vizsgált valamennyi szénforrásokon lassabban nőtt, mint a kontroll és a két törzs szekunder metabolit spektruma is lényegesen eltért egymástól. Meglepő módon az ATCC58397 törzs ECB-vel szemben érzékenyebbnek bizonyult, mint az ECB-t nem termelő FGSCA4 törzs. ECB előkezeléssel az ATCC58397 törzs érzékenysége azonban jelentősen csökkenthető volt, míg az FGSCA4 törzs esetében hasonló adaptációt nem figyeltünk meg. A β-tubulin és kalmodulin gének parciális szekvencia adatai alapján az ATCC58397 törzs szorosabb rokonsági kapcsolatban áll az A. rugulosus-sal, mint az A. nidulans fajjal. A két törzs auxotróf mutánsainak felhasználásával sikerült heterokarionos tenyészeteket létrehoznunk. E tenyészetek által termelt konidiumok közül számos hibridet (paraszexuális kereszteződés) izoláltunk. A hibridek zöme lassan növekedett, gyengén spórázott és csak kevés szekunder metabolitot termelt, ami a két törzs közötti genetikai inkompatibilitásra utalhat.
Eredményeink alapján az ATCC58397 törzs genetikai és fiziológiai tulajdonságai tekintetében is eltér az A. nidulans fajtól és inkább egy speciális tulajdonságú A. rugulosus törzsnek tekinthető. Az A. nidulans és A. nidulans var. roseus közötti hibridizáció felveti annak lehetőségét, hogy egyes ipari jelentőségű, rendhagyó tulajdonságú Aspergillus törzsek fajok közötti kereszteződéssel alakultak ki. Az ATCC58397 törzs jó modell organizmus lehet az indukálható echinocandin rezisztencia molekuláris hátterének felderítésére.

Tóth Viktória
DE, TEK, Mikrobiális Biotechnológiai és Sejtbiológiai Tanszék