Az asthma bemutatása a DEOEC Gyermekklinika Asthma Szakrendelés beteganyagának tükrében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Konzervatív klinikai orvostudomány I.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Rácz Anita
2. szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Győrffy András János

Előadás adatai

Előadás címe: 
Az asthma bemutatása a DEOEC Gyermekklinika Asthma Szakrendelés beteganyagának tükrében
Összefoglaló: 

Az asthma a leggyakoribb krónikus légzőszervi betegség világszerte. Az utóbbi időkig incidenciája folyamatosan emelkedett, mely az elmúlt években stagnálni látszik.
Az elsődleges kezelési cél a megfelelő életminőség biztosítása. A terápia eredményessége multifaktoriális, többek között meghatározó a beteg-szülő-orvos együttműködés illetve az alkalmazott gyógyszerek farmakológiája.
Jelen munka a DEOEC Gyermekklinika Asthma Szakrendelésének forgalmát tekinti át 2009.12.01 - 2010.08.31 időtartamban. Több, mint 1000 orvos-beteg találkozó anyagát áttekintve rögzítettük adatainkat. Adatbázisunkat felhasználva több szempontból végeztünk értékelést, úgy mint nemek aránya, terápiás lépcsők megoszlása, korcsoport és kontrolláltsági fok szerinti értékelés ill. atopiás dermatitis és allergiás rhinitis betegségekkel való kapcsoltság. A kapott eredmények grafikus formában lesznek megjelenítve.
Eredményeink: a fiúk orvos-beteg találkozói 1,941-szer gyakoribbak, mint a lányok orvos-beteg találkozói. Korcsoport szerinti bontásban mindkét nem esetén az esetszám-csúcsot a 6-14 éves korosztály adja, melyet sorrendben a 3-6 évesek, majd a 14-18 és végül a 0-3 éves korosztály követ. A havi korosztály szerinti esetszázalékok a pollennaptár szerinti aktivitásgörbéket követik. A kapcsoltságot vizsgálva a fiúk körében az allergiás rhinitis és az atopiás dermatitis is gyakoribb.
A vizsgálati időtartam során a gyógyszercsoportok alkalmazási gyakoriságát tekintve az önmagában alkalmazott inhalativ corticosteroidok (ICS) 64 %-ot tettek ki, ezt követik az ICS és hosszú hatású béta 2 receptor agonista (LABA) kombinációja (12%), az ICS és leukotrién antagonista (LTRA) kombináció (9 %), az önmagában alkalmazott LTRA (4%) és végül az önálló rohamoldó terápia (3%).
A terápiás lépcsők és korosztályok összehasonlítása alapján a kezdetben osztatlan populáció idővel szétválik egy alacsonyabb és egy magasabb terápiás szintet igénylő populációra.
A kontrolláltság fokát nem ill. korcsoport szerinti bontásban vizsgálva minden korcsoportban domináns a kontrolláltak aránya.
A hatékony terápiának köszönhetően az asthmában szenvedő gyermekek egészséges társaikhoz hasonló életminőséget érnek el.

1. témavezető adatai
Név: 
Papp Ágnes
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DEOEC Gyermekklinika

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program