Coaguláz-negatív Staphylococcusok kóroki szerepének vizsgálata véráramfertőzésekben

2010/2011. tanév
Egészségtudomány I.
Lakó Éva
2. szerző adatai
Juhász Tünde

Háttér: A DEOEC Bakteriológiai Diagnosztikai Laboratóriumába évente kb. 6000-7000 hemokultúra palack érkezik. A tenyésztések 25-30 %-ban pozitívak. A kitenyészett baktériumok 35-40 %-a coaguláz-negatív staphylococcus (CNS). A CNS-ek kóroki szerepének megítélése nehéz, általában akkor tekintjük valódi kórokozónak, ha több hemokultúra palackból is ugyanaz a species tenyészik ki, ugyanazzal a rezisztencia típussal és a beteg tünetei, gyulladásos paraméterei is a véráramfertőzés mellett szólnak. A CNS-ek species szintű identifikálása hagyományos biokémiai módszerek segítségével nem mindig lehetséges, az automata identifikálási eljárások hatékonysága nem ismert.
Célkitűzés: Megvizsgáltuk, hogy 2009. október 1. és 2010. október 31. között kitenyészett CNS-ok hány %-ban lehettek valódi kórokozók, valamint azt, hogy a CNS-ek species szintű identifikálásában milyen segítséget jelenthet az automata identifikálás.
Anyag és módszer: A hemokultúra palackok a Becton Dickinson automatában kerültek inkubálásra. Pozitív esetben a palackokból mikroszkópos vizsgálatot, tenyésztést és identifikálást végeztünk. Szükség esetén elvégeztük a faj meghatározást az ID32 Staph (ATB, bioMerieux) automata identifikáló panel segítségével.
Eredmények: A vizsgált időszakban 354 beteg 745 hemokultúra mintájából tenyészett ki CNS. 81 beteg (23 %) esetében több hemokultúra palackból csak 1 alkalommal tenyészett ki valamilyen CNS, így ezekben az esetekben valószínűleg kontaminációról lehetett szó. 53 esetben (15 %) több palackból is ugyanaz a species, ugyanazzal az érzékenységi profillal volt izolálható, ezen törzsek kóroki szerepe valószínűsíthető. 220 beteg estében (62 %) a különböző palackokból eltérő speciesek voltak izolálhatók. Ebben a csoportban 79 betegnél (22%) a hagyományos módszerrel nem lehetett megállapítani a speciest, így igénybe vettük az automata meghatározást. 27 esetben (7.6 %) azonos faj jelenléte igazolódott.
Konklúzió: A véráramfertőzések során kitenyészett CNS-ek 23 %-a volt feltehetően valódi kórokozó, a többi esetben mintavételi hiba miatt kontamináció léphetett fel. A fals pozitív eredmények kiküszöbölése érdekében javítani szükséges a mintavételi technikán.

Szabó Judit
Orvosi Mikrobiológiai Intézet