Daganat miatt tüdőrezekción átesett betegeink túlélésének és életminőségének vizsgálata

2010/2011. tanév
Operatív klinikai orvostudomány I.
Boros Tímea

ABSTRACT

A tüdődaganatok napjaink egyik leggyakoribb daganatos megbetegedései. A Nemzeti Rákregiszter adatai szerint 2001-ben 5741 férfi és 2161 nő halt meg tüdődaganat következtében Magyarországon, ami az összes rákos halálozás 23,7%-ának felelt meg. Ez a férfi populációban akkor 30,5%-ot, a nőiben pedig 14,9%-ot jelentett.
Retrospektív kutatásunkkal azt szerettük volna felmérni, hogy 2000-2004 évek között a rezekciós műtétek típusainak aránya, a műtéten átesett betegeink túlélése és műtét utáni életminősége hogyan változott. Kiemelten a hörgőplasztikán átesett betegeink adatait összehasonlítva a pulmonectomizált betegeinkével. A feldolgozás során csak azon betegek műtéti eredményeit vettük figyelembe, akikről 5 évvel a beavatkozást követően információval rendelkeztünk.
2000-ben operált betegek közül 27 beteget, 2001-ben 126 beteget, 2002-ben 61 beteget vizsgáltunk. 2003-ban a sebészeten operáltak közül 59 beteget, 2004-ben 86 beteget vizsgáltunk.
A hörgőplasztika aránya a 2000-es 3,35%-ról 2004-re 4,9 %-ra emelkedett, míg a pulmonectomia aránya 18,6 %-ról 16,9 %-ra csökkent.
Ezen pontosan utánkövetett betegek és kezelő orvosaik adatai alapján mind a túlélésben, mind az életminőségben előny mutatkozott a hörgőplasztikán átesett betegek esetén.
A retrospektív analízis alapján úgy véljük, hogy az adenocarcinoma miatt kezelt betegek életminősége alig rosszabb, mint a planocellularis carcinoma miatt operáltaké. Az onkológiai elvek szem előtt tartása mellett törekedni kell a lobectomia végzésére (sleeve resectio), mivel a pulmonectomizált betegek életminősége jelentősen rosszabb, mint a lobectomizáltaké.
Kutatásainkhoz a MedSol és a Windows Excel programokat használtuk fel.

Takács István
Sebészet Intézet