DE OEC Neonatológiai osztályán 2005-ben született 23-28. gestatios hét között világra jött volt koraszülöttjeink életminőségének nyomonkövetése

2010/2011. tanév
Egészségtudomány II.
Szabó Tímea

A Debreceni Egyetem Orvos és Egészségtudományi Centrum (DEOEC) Gyermekgyógyászati Intézet Neonatális Intenzív Centrumában (NIC) évente átlagosan 100, 1000 gramm alatti koraszülöttet kezelnek. Az osztályon 1997 óta folyik Neonatális Intenzív ellátás.
A vizsgálat során célul tűztük ki a 23-28. gestatios héten világra jött koraszülöttek életkilátásainak felmérését, tekintettel arra, hogy a szülő első kérdése mindig az, hogy mi a várható életkilátás.
A vizsgálatot retrospektív módon végeztem a DEOEC Gyermekgyógyászati Intézetének Neonatológiai Tanszékén a 2005. január 1. és 2005. december 31. között, a 23-28. gestatios héten világra jött 60 koraszülött esetében. Elemeztem a gestatios kor és a születési súly alapján a koraszülöttségből adódó betegségek (úgymint: ROP, BPD, NEC, IVH, Periventiculáris leucomalatia ) valamint a szövődmények ( vakság, asthma, cerebralis paresis, epilepszia) és a letalitás gyakoriságát. A rehabilitációban és korai fejlesztésben való részvételük minőségét és arányát a Debreceni Gyermek Rehabilitációs Központ és Korai Fejlesztő Központ adatainak elemzésével végeztem.
Az adatok elemzése alapján tapasztalat szerezhető a gestációs kor, a születési súly szerint kialakult szövődmények valószínűségére, mely alapján a várható életkilátásokra vonhatunk le következtetéseket.

Katona Nóra
Gyermekgyógyászati Intézet, Neonatológiai Tanszék, DEOEC