Fizikai terhelhetőség mérésére használható módszerek kvantitatív összehasonlítása

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány III.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Györfi Krisztina

Előadás adatai

Előadás címe: 
Fizikai terhelhetőség mérésére használható módszerek kvantitatív összehasonlítása
Összefoglaló: 

Az egyén aktuális fizikális kondíciójának, terhelhetőségének a meghatározására számtalan módszert dolgoztak ki. A prevenció és a rehabilitáció területén egyaránt szükség van olyan vizsgálati módszerekre, amelyekkel viszonylag egyszerűen és gyorsan megítélhető az egyén állapota, meghatározható a mozgásprogram intenzitása és ellenőrizhető a változás.
Célkitűzés: Vizsgálatom célja, hogy elvégezzek a gyakorlatban már régebben (hagyományosan) használt, illetve két újabban alkalmazott egyszerűen, gyorsan kivitelezhető állóképességi tesztet illetve próbát és azok eredményeit összevessem egymással a vizsgált egyén mozgási szokásainak tükrében.
Vizsgálati módszerek: A vizsgálatban 16 fiatal nő (átlagéletkor: 20,9±1 év) vett részt. Önkitöltős kérdőívvel mértük fel a mozgási szokásokat, pulzusmérő órával mértük az aerob kapacitást, fitnesz és beep teszttel határoztuk meg az aktuális állóképességet, melynek indikátora az akaratlagos apnoe idő is.
Eredmények: A kérdőíves felmérés szerint a hallgatók többsége régebben sportolt, és 50 %-uk jelenleg is rendszeresen végez valamilyen aerob jellegű testmozgást. A pulzusmérő óra által mért relatív aerob kapacitás átlagértékei megfelelnek a szakirodalomban szereplő, rendszeres testmozgást végző, de nem versenyző nők átlagértékeinek (30-50 ml/perc/tskg). Az akaratlagos apnoe idő csupán 6 ember esetében haladja meg jelentősebb mértékben az edzetlen emberre jellemző 60 mp-es értéket. A beep teszt értékelő táblázata alapján a hallgatók kb. 1/3-ának állóképessége gyenge, 2/3-ának pedig nagyon gyenge. A fitnesz teszt szerint a fiatalok többségének állóképessége közepes szintű (átlagos), néhányuké jónak mondható.
Konklúzió: A vizsgált fiatalok mozgási szokásainak ismeretében a fitnesz teszt eredményei reálisabbnak tűnnek, mint a beep teszt eredményei. Az akaratlagos apnoe idő eredményei a vizsgált populációban tükrözik az egyén aktuális életmódjából adódó edzettséget, ugyanúgy, mint a relatív aerob kapacitás értékei. Az összefüggések pontosabb meghatározása érdekében szükségesnek tartjuk ezen tesztek és próbák, valamint a kérdőíves felmérés nagyobb mintán történő elvégzését.

1. témavezető adatai
Név: 
Farkas Dóra
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Fizioterápiás Tanszék
2. témavezető adatai
Név: 
Nagyné Varga Katalin
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Sportigazgatóság

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program