Fokozott IgE típusú antitestválasz vizsgálata gyulladásos bélbetegségekben

2010/2011. tanév
Konzervatív klinikai orvostudomány II.
Csősz Anetta

Fokozott IgE típusú antitestválasz vizsgálata gyulladásos bélbetegségekben

BEVEZETÉS: A gyulladásos bélbetegség (IBD) (colitis ulcerosa – UC és Crohn betegség – CD) pontos oka nem ismert, de a gyulladásos folyamathoz együttesen szükségesek a családi/genetikai, infekciós, immunológiai, gyulladásos és egyéb környezeti tényezők. A diéta a gyógyszeres kezelés kiegészítője. Az ételallergia társulása differenciáldiagnosztikai gondot jelenthet. A táplálékokkal szembeni IgE mediált túlérzékenység leginkább gasztrointesztinális tünet formájában jelentkezik. Az in vitro vizsgálatok közül legnagyobb diagnosztikai értéke az allergén specifikus IgE kimutatásának van. CÉLKITŰZÉS: Célom volt, hogy az alapbetegség jellemzése, a társuló betegségek és igazolható antitestek analízise révén a betegség kezeléséhez hozzájáruljak. BETEGEK ÉS MÓDSZEREK: A III. Belklinika véletlenszerűen kiválasztott 156 CD és 100 UC diagnózisával gondozott betegén ételallergia irányában szerológiai vizsgálatokat végeztem. A betegeket a betegségük természete alapján további alcsoportokra bontottam. Az allergén specifikus IgE antitestek jelenlétét az alkalmazott ELISA módszerrel néztem. Az eredményeket statisztikai feldolgozás után táblázatokban és grafikonokon ábrázoltam. EREDMÉNYEK: A CD csoport: n=156. Allergiás kórkép+CD: n=20 (12,8%). Étel-specifikus IgE megjelenése: n=8 esetben (a 20 allergiás betegnek a 40%-a), az összesnek 5,1 %-a. A CD, ha ételallergiával társult, szignifikánsan hamarabbi életkorban jelentkezett (p=0,001) és magasabb össz. IgE-vel jellemezhető, míg a légúti allergia társulására ez nem jellemző. Vékonybél CD esetén alacsonyabb a szérum IgA szint és szignifikánsan több az ételallergiás (p=0,027) a vastagbél CD-vel összevetve. Az UC csoport: n=100. Allergiás kórkép+UC: n=20 (20%). Étel-specifikus IgE megjelenése: n=10 esetben (a 20 allergiás betegnek 50%-a), az összesnek 10 %-a (az átlagnépességhez képest szignifikánsan magasabb). Az UC, ha ételallergiával társult, a későbbi életkorban jelentkezett (p=0,026). KONKLÚZIÓ: Új eredményeket találtam az IBD-vel kapcsolatban, a betegek egy jól meghatározható csoportjánál egy vagy több étel is gyanúsítható a tünetek provokálásáért, ami alapján az eliminációs étrend bevezetése javasolható.

Barta Zsolt
DE OEC Belgyógyászati Intézet, III.Belgyógyászati Klinika, Klinikai Immunológia Tanszék
Díj:
különdíj