A gonadectomia haemorheologiai paraméterekre kifejtett hatásai laboratóriumi patkányokon

2010/2011. tanév
Operatív klinikai orvostudomány I.
Magyar Zsuzsanna

Bevezetés: Egyre több klinikai és kísérletes adat utal a micro-rheologiai faktorok (vörösvérsejt aggregatio, vörösvérsejt deformabilitás) nemi különbségeire. Nem ismertek azonban a nemi hormonszint-változások, így a művi gonadectomia (GE) haemorheologiai hatásai.
Anyagok és módszerek: Azonos korú hím és nőstény Sprague-Dawley patkányokat vontunk be a kísérletbe. Kontroll hím (n=10), Kontroll nőstény (n=6) csoportok: beavatkozás nem történt. GE hím csoport (n=10): altatásban a scrotum megnyitása után mindkét oldali here és a mellékhere eltávolításra került, majd a bőrsebet zártuk. GE nőstény csoport (n=10): alsó median laparotomiát követően mindkét oldali ovariumot és tuba uterinát eltávolítottuk, majd réteges sebzárás következett. A műtét előtt, majd az 1., 2. és 3. postoperativ hónapban testsúlymérés és a farokvénából vérvétel történt. Meghatároztuk a plazma tesztoszteron és ösztrogén szintet, a haematologiai paramétereket, a vörösvérsejt deformabilitást (elongatiós index - EI) és a vörösvérsejt aggregatiót.
Eredmények: Testsúlynövekedés legnagyobb mértékben a GE nőstényeknél volt megfigyelhető, amelynek mértéke meghaladta a Kontroll hímek testsúlynövekedését is. GE hatására az ösztrogén szint 40-50%-kal csökkent. A tesztoszteron szint a méréshatár szintje alá esett. A fehérvérsejtszám a GE csoportokban mutatott jelentős változást: az 1. postoperativ hónapra megemelkedett, majd a 2. és 3. hónapban magasabb értéket mutatott a Kontroll csoportokhoz képest. A vörösvérsejt deformabilitás a GE hímekben kismértékben magasabb EI értékeket mutatott az 1., 2. és 3. hónapban, míg a nőstényekben alig különbözött az alapértékektől. A vörösvérsejt aggregatio a 2. pospoperativ hónapban szignifikáns növekedést mutatott a GE nőstényeknél.
Következtetések: Gonadectomia hatására a micro-rheologiai paraméterek eltérő mértékben változtak hím és nőstény patkányokban. Az ösztrogén szint csökkenése nagyobb arányú romlást okozott a vörösvérsejt aggregatióban és deformabilitásban, mint a tesztoszteron szint csökkenése. Feltételezhető, hogy a sebészeti és mikrosebészeti kutatásokban mindez rheologiai befolyásoló tényezőként szerepelhet.

Németh Norbert
DE OEC Sebészeti Műtéttani Tanszék