Gyermekek tartós orális antikoaguláns terápiája

Egészségtudomány II.
Hegyi Bence

Gyermekek tartós orális antikoaguláns terápiája

Mechanikus műbillentyű beültetésen és Fontan-típusú szívműtéten átesett gyermekek életük végéig véralvadásgátlásra szorulnak, amit legelterjedtebben kumarinszármazékokkal végeznek. A gyermekek orális antikoaguláns kezelésének ajánlásai a felnőtt terápiás protokoll extrapolációjával alakultak ki.
Meg kívántuk határozni, hogy milyen különbségekkel kell számolnunk a felnőtt kezelésnél tapasztaltakhoz képest és milyen protokoll követendő gyermekek kezelésekor.
A DEOEC Gyermekklinika Kardiológiai Szakrendelése által 1996 és 2010 között gondozott 13 gyermek esetén retrospektíven megvizsgáltuk az INR-értékek alakulását. A gyermekek életkora a kezelés kezdetén 5,55±1,34 év, a kezelési idő 4,87±1,02 év volt.
Megállapítottuk, hogy az INR az esetek 42%-ában volt a terápiás tartományban mindkét kumarinszármazék alkalmazása során, ami lényegesen alacsonyabb a felnőtt terápia során közölt irodalmi adatoknál (49-72% az egyes tanulmányokban). Az INR terápiás céltartománytól való eltérése szignifikánsan kisebb volt warfarin kezelésnél, mint acenocoumarolnál (0,28±0,02 vs. 0,35±0,03, p<0,05). Infekció fellépése esetén az INR az esetek mindössze 33%-ában volt a céltartományban, és az INR-eltérése szignifikánsan megnőtt az egészségesekhez képest (0,65±0,15 vs. 0,34±0,02, p<0,001). Műbillentyűvel élő gyermekek INR-eltérése szignifikánsan magasabb volt a Fontan-típusú műtéten átesetteknél (0,50±0,04 vs. 0,28±0,03, p<0,001), különösen a túlkezelés aránya nőtt meg (24% vs. 12%). Vérzéses szövődmény 2 betegnél 0,8/év gyakorisággal jelentkezett, az ilyenkor mért INR 4,74±0,55 volt. Thromboticus szövődménnyel a közel 40%-os alulkezelési arány ellenére nem találkoztunk. Alulkezelés esetén az INR átlag 1,73-nak adódott, és csak 9,51%-ban volt az INR 1,5 alatti. Osteoporosis 2 betegnél igazolódott.
Következésképpen a gyermekek tartós orális antikoaguláns kezelésére a warfarin alkalmasabb, mivel stabilabb INR-szintet biztosít. Infekció fellépése esetén gyakori INR-ellenőrzés javasolt, és a műbillentyű beültetésen átesett gyermekek INR-jének terápiás tartományba való beállítása nehezebb. Továbbá felmerül, hogy gyermekek esetén célszerűbb a felnőttekénél alacsonyabb INR-célértékeket alkalmazni.

Mogyorósy Gábor
Gyermekgyógyászati Intézet