Húsipari minták mikrobiológiai vizsgálata Listeria monocytogenes fertőzöttség szempontjából

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány I.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Juhász Tünde
2. szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Lakó Éva

Előadás adatai

Előadás címe: 
Húsipari minták mikrobiológiai vizsgálata Listeria monocytogenes fertőzöttség szempontjából
Összefoglaló: 

Háttér: A háziállatok számos baktérium faj rezervoárjai lehetnek, így a húskészítmények gyakran tartalmaznak különböző baktériumokat. Az egyik ilyen kórokozó lehet a Listeria. A Listeria genusba számos species tartozik, de ezek közül elsősorban csak a L. monocytogenes tekinthető patogénnek. A L. monocytogenes kiválóan növekszik 4 oC-on, így a hűtőben tárolt élelmiszerben képes elszaporodni és különböző megbetegedéseket előidézni.
Célkitűzés: Harminc húsipari mintát (virsli) dolgoztunk fel mikrobiológiai tenyésztés céljából. A mintákban L. monocytogenes illetve más Listeria speciesek jelenlétét kerestük.
Anyag és módszer: A húskészítményeket speciális műszer segítségével felaprítottuk, dúsítottuk és kioltottuk Palcam és Oxford agarra. A kinőtt telepeket Gram szerint festettük, elvégeztük a kataláz próbát és a törzseket API Listeria teszt segítségével (ATB automata, bioMerieux) azonosítottuk. A törzsek species szintű vizsgálata PCR segítségével is megtörtént.
Eredmények: A 30 mintából 10 esetben tapasztaltunk növekedést mind a Palcam, mind az Oxford agaron. Egy esetben a baktériumok a Palcam táptalajon nem, csak az Oxford agaron növekedtek. Az API teszt segítségével 8 esetben azonosítottunk L. monocytogenes speciest. Egy törzs esetében L. welshimeri, egy másik törzsnél pedig L. grayi igazolódott. A species specifikus PCR csak 3 esetben igazolta a L. monocytogenes jelenlétét.
Konklúzió: Eredményeink alapján a minták közel egyharmadában tudtunk Listeriát kimutatni, amelynek egyharmada volt L. monocytogenes. Ezért húsipari készítmények esetében különösen fontos a megfelelő hőkezelés.Vizsgálataink arra is rámutattak, hogy az API teszt species szintű Listeria meghatározásra nem alkalmas, csak genus szintű identifikálásra vehető igénybe.

1. témavezető adatai
Név: 
Szabó Judit
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Orvosi Mikrobiológiai Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program