Hangulatzavarral diagnosztizált betegek, fizioterápiával kiegészített kezelésének hatékonysága

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány III.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Sipos Zsanett

Előadás adatai

Előadás címe: 
Hangulatzavarral diagnosztizált betegek, fizioterápiával kiegészített kezelésének hatékonysága
Összefoglaló: 

A WHO felmérései szerint mind a fejlődő, mind a fejlett országokban komoly problémát jelent a depresszió, melynek társadalmi hatásai hasonlóak olyan krónikus betegségekéhez, mint a diabetes vagy a hypertonia. Nyugat-Európai országokban a lakosság 5-10%-át érinti a major depresszió, Magyarországon a krónikus depresszió prevalenciája több mint 10%. A WHO előrejelzése szerint 2020-ra ez a kórkép lesz a második leggyakoribb munkaképesség csökkenést okozó megbetegedés. Napjainkban számos tanulmány foglalkozik a farmako- és pszichoterápiás kezelési lehetőségekkel, és a fizioterápiás módszerek hatékonyságának vizsgálata is megkezdődött.
Az eddigi vizsgálatok eredményei alapján feltételeztük, hogy az aerob állóképességi tréning a farmakoterápiát kiegészítve javíthatja a hangulatzavarban szenvedő betegek kezelésének hatékonyságát, így célul tűztük ki, hogy a vizsgálatba bevont betegcsoport mozgásszervi funkcióit felmérjük (állóképesség, izomnyújthatóság, koordináció) valamint, hogy mozgásterápiával enyhítsük a depressziós tüneteket.
A célcsoportot a DEOEC Pszichiátriai Tanszékén osztályos kezelés alatt álló, illetve ambulánsan kezelt depressziós betegek alkották. Csoportos mozgásterápiában részesültek heti 2 alkalommal, 6 héten keresztül, amely állóképességi tréninget és koordinációfejlesztést tartalmazott. A terápia kezdetén és végén pszichés állapot (Zung, Sock-13, GHQ, társas támogatottság) és fizikai állapot felmérést végeztünk a program hatékonyságának ellenőrzésére.
A vizsgálatban 27 beteg vett részt, 6 férfi és 21 nő. A Zung kérdőív alapján 19% súlyos, 44% közepesen súlyos, 30% pedig enyhén súlyos depresszióban szenvedett a vizsgálat kezdetekor. Betegeink 15%-a mutatott Romberg és nehezített Romberg pozitivitást, 81%-a Romberg negativitást és nehezített Romberg pozitivitást. Egy betegünk jó egyensúly érzékkel rendelkezett. A programot teljesítő páciensek egyensúlyi állapotában nem sikerült szignifikáns javulást elérni a 6 hét alatt, a betegek 3/5-nek Zung pontszámai csökkentek, 1 betegnél a pontok növekedését tapasztaltuk, egy betegnél pedig pontszámaiban pedig nem történt változás.

1. témavezető adatai
Név: 
Veresné Balajti lona
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Fizioterápiás Tanszék
2. témavezető adatai
Név: 
Magyar Erzsébet
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Pszichiátriai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program