Hidrogén-peroxid és mieloperoxidáz hatása az arteria basilaris kontraktilitására

2010/2011. tanév
Élettan, Kórélettan
Fülöp Gábor Áron

A mielopreoxidáz (MPO) fokozott expressziója szerepet játszhat a kardiovaszkuláris és cerebrovaszkuláris betegségek kialakulásában. Az MPO kulcsfontosságú enzim a H2O2 függő reaktív oxigéngyökök keletkezésében.

Kísérleteink célja volt a H2O2 és a MPO vazoaktív hatásainak és az MPO expressziójának vizsgálata.

Kísérleteinket izometriás kontrakciós erőmérő rendszeren rögzített patkány arteria basilaris gyűrűkön végezetük (n=11) .60mM KCl-dal prekontrahált ereken tanulmányoztuk a H2O2 hatásait, MPO jelenlétében és nélküle. Western immunoblot és immunhisztokémia segítségével vizsgáltuk a MPO expresszióját az arteria basilarisban.

A 60mM KCl-dal létrehozott prekontrakció eredményeképpen 9,06±0,76 mN kontrakciót tapasztaltunk. Eredményeink szerint MPO hozzáadása nélkül a H2O2 (1uM – 3 mM) képes mind kontrakciót, mind dilatációt kiváltani. A H2O2 alacsony dózisaira (10 uM – 30 uM) 0,87±0,26 mN-os kontrakciós erőfokozódást kaptunk. 100 uM-os H2O2 koncentráció alkalmazása esetén a válasz bifázisos volt, mely kontrakció esetében 1,34±0,26 mN növekedésben és relaxáció esetében 1,06±0,54 mN csökkenésben nyilvánult meg. A H2O2 magasabb (300 uM - 3 mM) koncentrációira 5,68±0,82 mN kontrakciós erő csökkenést tapasztaltunk.
MPO jelenlétében, már kisebb H2O2 koncentrációknál (1 uM – 30 uM) is kontrakciót kaptunk (1,47±0,09 mN növekedés a prekontrahált 9,97±1,41 mN-hoz képest). A bifázisos választ 100 uM és 300 uM H2O2 koncentrációnál is tapasztaltuk. 100 uM esetében a kontrakció 2,27±0,18 mN erőnövekedést, relaxáció 1,05±1,17 mN csökkenést; 300uM esetében a kontrakció 2,64±0,32 mN növekedést, relaxáció 3,40±1,34 mN csökkenést eredményezett. H2O2 magasabb koncentrációira 7,20±1,04 mN nagyságú relaxációt kaptunk.
Western immunoblot segítségével igazoltuk a MPO jelenlétét a patkány arteria basilarisban. Majd eredményeinket immunhisztokémiával megerősítettük, mely az endothel rétegre lokalizálódó MPO expressziót mutattot.

Eredményeinket összefoglalva megállapíthatjuk, hogy az emelkedett MPO szint fokozza az arteria basilaris konstriktív hajlamát, mely felveti az MPO inhibitorok terápiás felhasználásának lehetőségét.

Rutkai Ibolya
DEOEC Kardiológiai Intézet Klinikai Fiziológiai Tanszék