Humán élelmiszervizsgálatok. Minőségi bárányhús a humán táplálkozásban, életminőség, biológiai markerek változásának értékelése 6 hetes kontrollált vizsgálatot követően

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány II.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Horváth Zsuzsanna

Előadás adatai

Előadás címe: 
Humán élelmiszervizsgálatok. Minőségi bárányhús a humán táplálkozásban, életminőség, biológiai markerek változásának értékelése 6 hetes kontrollált vizsgálatot követően
Összefoglaló: 

Magyarországon a juhtenyésztés évezredes múltra tekint vissza, ennek ellenére a lakosság bárányhús fogyasztása elenyésző, a bárányhúsételek ismertsége is igen alacsony. Tekintettel arra, hogy mindezek mellett a magyar populáció egészségi állapota kifejezetten rossz, európai viszonylatban fontos lenne ezen helyzet változtatása. A juhhús egészséges, koleszterinszegény, gyorsítja a lép és a vese működését és segíti a fogyókúrát.
Célkitűzés: Tanulmányunkban magnéziummal, szelénnel és lizinnel dúsított juhhús életminőségre, a fogyasztók biológiai markereire gyakorolt hatásait vizsgáltuk humán táplálkozás során.
Vizsgálati módszerek: A 6 hetes kontrollált, etikai engedélyezést követően megvalósított vizsgálatban összesen 43, 18-65 év közötti egészséges önkéntes vett részt, férfiak és nők egyaránt. 6 fogyasztói csoport volt: kontroll csoport (boltban kapható bio prémium bárányhúst fogyasztók), magnéziummal, szelénnel, lizinnel etetett bárányok húsát fogyasztó csoportok, egy mindhárom anyaggal etetett bárányok húsát fogyasztó „mix” csoport és egy abszolút kontroll – bárányhúst a vizsgálat ideje alatt nem fogyasztó csoport. A résztvevők hetente háromszor ebéd formájában kapták az ételt. Kérdőívekkel mértük fel a fogyasztók vizsgálatot megelőző és azt követő életminőségét, gasztrointesztinális tüneteit, vér CRP, ionok, májenzimek, koleszterin és teljes antioxidáns tartalmát, EKG és vérnyomásmérés mellett.
Eredmények: a fogyasztók alap biológiai markereiben jelentős változás nem volt észlelhető, a magnéziumos csoportban a CRP csökkent, de ez nem volt klinikailag szignifikáns. A vér antioxidáns tartalma a szelénes csoportban mérhető módon változott, a koleszterin szint a „mix” csoportban mutatott értékelhető változást. Az életminőségi és gasztrointesztinális tünetek részletes elemzése közérzetjavulást, székelési szokások pozitív irányú változását, valamint puffadás, korai teltségérzés mértékének csökkenését mutatta ki. Az EKG nem változott.
Megbeszélés: vizsgálatunk célja különböző nyomelemekkel, aminosavakkal etetett bárányok húsának az egészséges fogyasztóra gyakorolt hatásainak elemzése, későbbi vizsgálatokat megalapozó trendek észlelése volt.

1. témavezető adatai
Név: 
Csiki Zoltán
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
III. sz. Belgyógyászati Klinika

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program