Humán élelmiszervizsgálatok. Minőségi bárányhús a humán táplálkozásban, termékjellemzők, elfogadottság és fogyasztási szokások változásának értékelése 6 hetes kontrollált vizsgálatot követően

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány II.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Nagy Anikó

Előadás adatai

Előadás címe: 
Humán élelmiszervizsgálatok. Minőségi bárányhús a humán táplálkozásban, termékjellemzők, elfogadottság és fogyasztási szokások változásának értékelése 6 hetes kontrollált vizsgálatot követően
Összefoglaló: 

A juhhúsból készült ételek őseink étrendjében igen előkelő helyet foglaltak el, de kitűnően illeszkednek a korszerű étrendbe is. A bárányhús zsírtartalma igen alacsony, aminosav aránya kedvező és jelentős a vitamin tartalma. Könnyen emészthető, emiatt diétás étrendben és a gyerekek táplálkozásába is beépíthető, emellett rendkívül ízletes és finom.
Célkitűzés: Tanulmányunkban magnéziummal, szelénnel és lizinnel dúsított juhhús táplálék elfogadottságára, fogyasztói szokásokra gyakorolt hatásait vizsgáltuk humán táplálkozás során.
Vizsgálati módszerek: 6 hetes kontrollált, etikai engedélyezést követően megvalósított vizsgálatban összesen 43, 18-65 év közötti egészséges önkéntes vett részt, férfiak és nők egyaránt. 6 fogyasztói csoport volt: kontroll csoport (boltban kapható bio prémium bárányhúst fogyasztók), magnéziummal, szelénnel, lizinnel etetett bárányok húsát fogyasztó csoportok, egy mindhárom anyaggal etetett bárányok húsát fogyasztó „mix” csoport és egy abszolút kontroll – bárányhúst a vizsgálat ideje alatt nem fogyasztó csoport. A résztvevők hetente háromszor ebéd formájában kapták az ételt, helyszínen dokumentálva a fogyasztás idejét. Kérdőívekkel vizsgáltuk a bárányhús elfogadottságát a vizsgálat előtt és után, a 6 hét alatt elfogyasztott ételek illatát, ízét, rághatóságát, tetszetősségét, színét.
Eredmények: A fogyasztók vizsgálat előtt elenyésző mértékben ismerték a bárányhúst, ez a 6 hetet követően jelentősen változott. A 10 kérdéses alapkérdőív eredményeiből kiemelendő két tény: a városi fogyasztóknál és úgy a 18-45 mint a 46-60 éves korosztálynál értékelhető volt az elfogadottság javulása. A korábban nem vagy csak évente bárányhúst fogyasztóknál a negyedéves, a női alcsoportokban a havi fogyasztás tervezése is megjelent. Az illat és íz vizsgálata során a szelénnel dúsított és „mix” húsételek elfogadottsága volt a legjobb. A sütéskor észlelt szín a magnéziumos húsnál volt a legkedveltebb.
Megbeszélés: Vizsgálatunk célja hozzájárulni az egészséges élelmiszerek tudatos fogyasztásának elősegítéséhez, ahhoz, hogy a bárányhús táplálkozási hasznossága, előnyei, illetve a napi ajánlott bevitel nagysága megalapozott tudományos tényeken nyugodjon.

1. témavezető adatai
Név: 
Csiki Zoltán
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
III. sz. Belgyógyászati Klinika

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program