Kalcium és kalciferol bevitelét befolyásoló tényezők terhes nők körében

Egészségtudomány IV.
Vincze Ferenc

Kalcium és kalciferol bevitelét befolyásoló tényezők terhes nők körében

Magyarországon a reproduktív korú nők átlagos kalciferol (D3) és kalcium (Ca) bevitele kevés (2 µg/nap D3, 710 mg/nap Ca), pedig a megfelelő Ca-bevitel szükséges a magzati csontváz kalcifikációjához, csökkenti az anyai magas vérnyomás és a preeclampsia kockázatát. A D3, amellett, hogy elősegíti a kalcium felszívódását, csökkenti az I-es típusú diabetes és a schizophrenia későbbi kialakulásának kockázatát az újszülöttben.
Elemzésünk célja a terhes nők Ca és D3 bevitelének felmérése volt, valamint annak értékelése, hogy a szocio-demográfiai státusz illetve az általános egészségmagatartás milyen befolyással van e két tápanyag bevitelére.
Vizsgálatunkban a szombathelyi „Populációs alapú folsav státusz monitorozás kialakítása” programban résztvevő 308 várandós kismama kérdőívét dolgoztuk fel. A zárt populációban végzett teljes körű adatgyűjtésből származó adatok értékelése többváltozós logisztikus regressziós elemzéssel történt. Az eredményeket esélyhányadossal [és 95%-os megbízhatósági tartományokkal] adtuk meg.
Az általuk vizsgált nők 23%-a vitt be megfelelő mennyiségű Ca-t, illetve 53 %-a elegendő D3-t. A felsőfokú végzettségű anyák között 11,35-szor [2,32- 55,43] volt gyakoribb a Ca-hiányos táplálkozás, mint a 6-8 osztályt végzettek között A felsőfokú végzettségű apák esetében ugyanez az érték 0,10 [0,02-0,54] volt. D3-bevitel esetében nem találtunk szignifikáns kapcsolatot a szülők iskolai végzettségével. Akik egyszer vagy egyszer sem nyaraltak, azok közt 2,84-szor [1,24-6,52] illetve 2,66-szor [1,00-7,07] volt gyakoribb a Ca-hiányos táplálkozás, mint a gyakran nyaralók csoportjában. D3 esetében ez az érték azok között, akik több mint kétszer nyaraltak 0,33 [0,13-0,84] volt. Alkoholt egyáltalán nem fogyasztók esetén 84%-kal kisebb volt a D3-hiányos táplálkozás esélye, mint az alkoholt heti rendszerességgel fogyasztók körében.
Bár a terhesség alatti megfelelő Ca és D3 ellátottság jelentősége még nem kellően ismert, és a szupplementációra vonatkozó ajánlásokat is fejleszteni kell, vizsgálatunk által leírt hazai beviteli adatok beavatkozást tesznek szükségessé. Az intervenció célcsoportjának meghatározásakor eredményeink segítséget jelenhetnek.

Sándor János
Megelőző Orvostani Intézet Biostatisztikai és Epidemiológiai Tanszék