A korai ovarium kimerülés etiológiai hátterének vizsgálata

2010/2011. tanév
Operatív klinikai orvostudomány II.
Szarka Judit

A korai ovarium kimerülés etiológiai hátterének vizsgálata

Bevezetés: A petefészek folliculogenesisének idő előtti megszűnését 45 év alatt korai menopausának (EM), 40 év alatt korai ovarium kimerülésnek (POF) nevezzük, melynek 30 év alatti előfordulása 0,1%, 40 év alatt 1%. A kórkép általában definitív infertilitással társul. Célunk a korai ovarium kimerülés etiológiai hátterének és a reproduktív prognózisának feltérképezése . Anyag és Módszer:Retrospektív esetfeldolgozás a DEOEC Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinika beteganyaga alapján 2005-2010 között. A POF diagnózis felállítása az amenorrhoea kivizsgálása során két különböző időpontban végzett alacsony szérum ösztrogén és magas gonadotropin meghatározáson alapszik.Eredmények:54 esetet dolgoztuk fel. Primer amenorrhoeás 8 (14,8%), secunder amenorrhoeás volt 46 beteg (85,2%). Az életkori megoszlás szerint 5 (9,25%) beteg 20 év alatti, 16 (29,6%) 20 és 30 év közötti, 18 (33,3%) 30 és 40 év közötti, 7 (12,96%) 40 év feletti volt az utolsó menstruáció idején. Az etiológiát nézve: 7 (12,96%) genetikai eredetű, melyből 5 Turner szindrómás. Szintén 7 (12,96%) iatrogén, melyből 2-t adnexectomia, 4-et kemotherápia és 1-et gyógyszer mellékhatás okozott. 11 (20,37) esetben thyroid autoimmunitás társulása volt észlelhető, melyből 5 hyper-, 2 eu-, 4 hypothyreoid. 1 betegnél Addison kór is társult. A fennmaradó esetek: 29 (53,7%) idiopathiásnak bizonyultak. Anti-TPO meghatározás 9 esetben történt, melyből 6 (66,7%) páciensnél bizonyult emelkedettnek. Mindössze 3 nő lett terhes a diagnózis felállítása után, hormonpótló kezelést követően, ketten asszisztált reprodukciós eljárás segítségével. 54 betegből 28 (51,8%) nem esett teherbe. Következtetés: A POF-ban szenvedő páciensek 1/5-e társul thyroid autoimmunitással, egy esetben az Autoimmun Endokrinopathia 2 igazolható. Ez felhívja a figyelmet széleskörű endokrinológiai kivizsgálás és követés fontosságára, az idiopathiásnak gondolt esetek további vizsgálatára. A korai diagnózis felállításának fontosságára utal az a tény is, hogy a diagnózis felállítása után három terhesség is bekövetkezett, akiknél az FSH emelkedés mérsékelten volt emelkedett és a diagnózis felállításáig eltelt amenorrhoeás periódus egy évnél rövidebb volt.

Jakab Attila
Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika